Zwyczaje żywieniowe, które w rzeczywistości są bzdurami

Bezglutenowe znaczy lepsze? A skąd!Shutterstock

Desery bezglutenowe są zdrowsze? Produkty odtłuszczone i bez dodatku cukru to przepis na szczupłą sylwetkę? Węglowodanów najlepiej unikać, ponieważ tuczą? Zadanie takich pytań na internetowym forum jest jak wsadzenie kija w mrowisko, wszczynając gorącą dyskusję. Jednak zamiast się kłócić z anonimowym użytkownikiem w sieci lepiej zapytać eksperta, który powie, jak jest naprawdę.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Chciałoby się powiedzieć: po co komu studia, skoro jest internet, a w nim setki forów, na których doczekamy się tysięcy odpowiedzi na zadane przez nas pytanie? W TVN Meteo Active wolimy jednak zadać pytania komuś, kto odpowie na podstawie wiedzy zdobytej przez lata wnikliwego studiowania. Na przykład certyfikowanej dietetyczce z Naukowego Centrum Medycznego A&M w Teksasie, Lisie Mallonee.

"Desery bezglutenowe są lepsze"

Nie, to nie jest prawda tylko... bzdura.

- Desery bezglutenowe nie są lepsze od tak zwanego normalnego, czyli zawierającego gluten - zaznaczyła dietetyczka. - Nierzadko zamienniki glutenu podnoszą kaloryczność takiego przysmaku, prowadząc do nadwagi lub utrudniając chudnięcie - zauważyła.

Dodała, że produkty bezglutenowe powinny wybierać osoby, u których zdiagnozowano celiakię albo nietolerancję glutenu.

- Bez względu na ewentualne choroby i alergie jakiekolwiek desery, szczególnie te bezglutenowe, powinny być spożywane sporadycznie, w ramach zbilansowanej diety - podkreśliła.

"Produkty bez tłuszczu/cukru = szczupła sylwetka"

Wyrzuty sumienia wynikające ze zjedzenia np. czekoladek opakowanych w pudełko ozdobione napisem "bez cukru" są zdecydowanie mniejsze, niż gdybyśmy zjedli analogiczną ilość "normalnych", prawda? No właśnie. To pułapka, w jaką wpadają niemalże wszyscy.

- Zerowa albo mocno obniżona zawartość tłuszczu czy cukru w produkcie nie oznacza, że kaloryczność jest mniejsza - zaznaczyła Mallonee. - Jeżeli spożywasz większą ilość kalorii, niż faktycznie potrzebujesz to nie dziw się, że tyjesz, bo taki jest tego skutek - podkreśliła dietetyczka dodając, aby zawsze czytać etykiety. - Nierzadko w produktach np. bez cukru ilość niezdrowych tłuszczy jest ekstremalnie wysoka - zauważyła. - Pozbywając produkt jednego składnika, np. tłuszczy czy cukru, pogarsza się jego smak, który producent usiłuje poprawić dodając substancję zwiększające kaloryczność - dodała.

"Węglowodany tuczą"

Bzdura i prawda jednocześnie. Rzecz w tym, że węglowodany jako takie same w sobie nie tuczą, ale węglowodan węglowodanowi nierówny. Tuczący jest rodzaj, jaki wybieramy - węglowodany z wysoko przetworzonej żywności zamiast stać się paliwem, przekształca się w komórki tłuszczowe.

- Węglowodany trzeba jeść, ponieważ stanowią paliwo dla naszego organizmu - podkreśliła Mallonee.

Po prostu zamiast dostarczać ich sobie zjadając hamburgera w jasnej bułce, zrób własną kanapkę, kładąc na kromkę pełnoziarnistego pieczywa świeże plasterki warzyw i kawałek chudego mięsa. Wykluczenie z diety produktów z pszennej mąki na rzecz np. pieczywa pełnoziarnistego nie dość, że nie zrujnuje nam figury, to ponadto doda nam zdrowia i energii.

"Zdrowe odżywianie się jest kosztowne"

Teoretycznie tak, chociaż w praktyce suma summarum i tak wychodzisz na plus. Zgadza się - spożywanie codziennie 5 posiłków przygotowanych ze świeżych produktów, w których poza tanimi warzywami sezonowymi znajdzie się droższe mięso czy ryba, może okazać się dość kosztowne.

Ale w praktyce jesteś na plus ponieważ masz lepsze ciało oraz jesteś zdrowszym człowiekiem, co zaprocentuje z czasem. Jak? Faktem, że lekarza będziesz odwiedzać jedynie kontrolnie, a nie z powodu różnych chorób wywołanych albo nadwagą albo latami odżywiania się byle czym.

Jednakże, jak zauważa Mallonee i Alżbeta Lenska udowodnia w programie "Twój portfel, nasza dieta" zdrowe odżywianie się jest tańsze. Wystarczy po prostu wiedzieć, jak to się robi.

"Jedzenie późną porą tuczy"

Są dwie wersje tego pewnej prawdy: "śniadanie jedz jak król, obiad jak książę a kolację jak żebrak" albo "śniadanie zjedz sam, obiad z przyjacielem a kolacją podziel się z wrogiem". Chodzi o to, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, którego wartość kaloryczna powinna stanowić około 1/4 całkowitej ilości energii. W sprawie reszty istotne jest co innego, zaznacza Mallonee.

- Od tego, kiedy jemy ważniejsze jest to, co właściwie jemy - podkreśliła dietetyczka. - To, w jakich porach coś jesz jest nieważne o ile posiłki, jakie spożywasz konsumujesz we właściwych odstępach czasu i są skomponowane w zbilansowany sposób z wartościowych produktów - podkreśliła. Mówiąc wprost: zjedzenie jabłka Ci nie zaszkodzi bez względu na to, czy zjesz je w pracy czy np. czytając w łóżku książkę przed snem. Ale czekoladowy batonik to kiepski wybór na przekąskę zarówno w pracy, jak i przed snem.

"Poszczenie oczyszcza organizm"

Mallonee zdecydowanie odradza fundowanie swojemu organizmowi dawki stresu, jaki wywołałby post, czyli mniej lub bardziej drastyczna głodówka. Odmawianie sobie jedzenia w celu "oczyszczenia" się jest niepotrzebne pod warunkiem, że nasza dieta zawiera odpowiednie ilości istotnych elementów - np. błonnika. Jego regularne spożywanie znakomicie wpływa na układ trawienny, regulując pracę żołądka i jelit.

- Ludzkie ciało ma własny system oczyszczania. To wątroba i nerki, wyłapujące toksyny i zbędne elementy w celu wydalenia ich z naszego organizmu - zauważyła dietetyczka. Głodzenie się dla idei jest niemądre i nie pomoże nam schudnąć z powodu... pamięci naszego organizmu. Odpowiedzią metaboliczną na brak jedzenia jest kumulowanie energii "na zapas", czyli... tak, do odkładania się tłuszczu ze wszystkiego, co spożyjemy.

Inną kwestią jest fakt, że głodowanie przez dłuższy czas jest po prostu niebezpieczne, prowadząc do szeregu komplikacji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach - do niewydolności narządów.

"Batony energetyczne są dobre na diecie"

Bycie zabieganym to w dzisiejszych czasach nic dziwnego - dla wielu osób doba jest za krótka na pracę, a co dopiero na gotowanie. Prościej jest np. kupić baton energetyczny, zakładając, że stanowi wartościowy zamiennik normalnego obiadu.

Co gorsza - niektórzy traktują je np. jako formę dopuszczalnych słodyczy lub będąc na diecie redukującej, wolą zastąpić nim np. sałatkę, uznając że mają tyle samo kalorii.

- To pułapka - zauważa dietetyczka. Batony energetyczne są znakomite dla uczestników maratonów albo jako przekąska po wyczerpującym treningu, ale nie jako zamiennik czegokolwiek. Unikać ich powinny także osoby usiłujące schudnąć. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na etykietę - energia, jakiej dodają, pochodzi z nasyconych kwasów tłuszczowych i cukru.

W sieci nie wszystko jest prawdą

To, że na 10 forach różne osoby zarzekają się, jakoby jakaś dieta była dobra i skuteczna w ich przypadku, nie powodując żadnych problemów zdrowotnych nie oznacza, że powinno się w to wierzyć. Niestety nie zawsze wirtualni eksperci są nimi w rzeczywistości i nie formułują tezy w oparciu o swoją wiedzę tylko powtarzają usłyszaną informację. Dlatego zawsze w przypadku wątpliwości konsultuj się z lekarzem, dietetykiem albo trenerem mającym udokumentowane doświadczenie.

Fakty i mity o diecie
Fakty i mity o diecieTVN Meteo Active

Autor: stella/mab / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels