Minął kolejny, szósty już rok obserwacji Słońca przez satelitę Solar Dynamics Observatory (SDO). Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała film w przyspieszonym tempie, na którym widać, jak tarcza Słońca zmienia się od 1 stycznia 2015 roku do 28 stycznia 2016 r.
W filmie poklatkowym opublikowanym przez NASA każda klatka reprezentuje dwie godziny. Narzędzie obrazujące atmosferę Atmospheric Imaging Assembly (AIA), które znajduje się na satelicie SDO, co 12 sekund robi zdjęcie Słońca.
Zdjęcia w ultrafiolecie
Obrazy widoczne na filmie pokazują centralną gwiazdę Układu Słonecznego w ultrafiolecie. Na takiej długości fali łatwo zaobserwować jej 25-dniową rotację.
Na nagraniu widoczne są nieznaczne różnice w wielkości tarczy Słońca, spowodowane tym, że odległość między gwiazdą, a satelitą SDO, różni się w czasie. Biorąc jednak pod uwagę prędkości, w jakich tworzone są obrazy, zdjęcia są wyjątkowo stabilne. SDO okrąża Ziemię z prędkością ponad 11 tys. km/h, a Ziemia orbituje wokół Słońca z prędkością prawie 108 tys. km/h.
Wpływ Słońca na technologię
Dzięki ciągłej obserwacji i obrazom dostarczanym przez satelitę, naukowcy mogą lepiej zrozumieć nieustanny ruch materii na Słońcu. A może mieć on wpływ także na nasze bliskie otoczenie. Rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy mogą także oddziaływać na technologię w przestrzeni kosmicznej i zakłócać działanie niektórych instrumentów.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt analizowania Słońca. W przyszłości może się to także przydać do badania innych gwiazd w galaktyce.
Autor: zupi/jap / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: NASA