Znów chwyci silny mróz. Jak być bezpiecznym na lodzie?

Pogoda w czwartek i najbliższych dniach
Pogoda w czwartek i najbliższych dniach
TVN Meteo
Pogoda w czwartek i najbliższych dniachTVN Meteo

Zimą ujemna temperatura powietrza powoduje, że tafle jezior zamarzają. Ciekawscy, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, wchodzą na zamarzniętą wodę, co może skończyć się tragicznie. Dowiedz się, jak bezpiecznie wędkować, ślizgać się oraz jak zachować się, podczas gdy załamie się pod nami w lód.

Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby. Lód na jeziorach szczególnie niebezpieczny jest wczesną zimą oraz na przedwiośniu, kiedy dopiero się tworzy albo już zanika. To w tych okresach zdarza się najwięcej wypadków.

W Polsce w nadchodzących dniach będzie mroźno nawet za dnia - sprawdź prognozę.

Sprawdź grubość lodu

Ryzyko zarwania się lodu istnieje już przy grubości lodu do 7 cm. Dwoje ludzi stojących w jednym miejscu może przebywać na tafli jeziora, jeśli grubość lodu wynosi co najmniej 8 cm. Minimalna grubość lodu, przy której można wędkować czy jeździć na łyżwach, to 10-12 cm. Samochody osobowe utrzymają się na lodzie, jeśli jego warstwa wynosi więcej niż 20 cm. Cieńsza pokrywa będzie zawsze tam, gdzie występują silniejsze podwodne prądy. Miejsca takie występują zawsze w pobliżu ujść naturalnych, sztucznych dopływów, pod mostami, w pobliżu źródeł. Cieńszy lód znajduje się także na brzegu porośniętym trzcinami. Butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wynoszą cieplejszą wodę ku górze i roztapiają lód. Aby określić grubość lodu na własną rękę, wywierć świdrem kilka otworów - bliżej brzegu i nieco dalej - żeby zobaczyć, jak zmienia się.

Różne rodzaje lodów

Najbardziej wytrzymały jest świeży czarny lód (przezroczysty). Można go poznać także po tym, że nie zawiera on pęcherzyków powietrza. Mniejszą wytrzymałość, i to nawet o 50 proc., osiąga szary lód, czyli tzw. śniegolód. Powstaje on na skutek przesączenia śniegu zalegającego na powierzchni tafli lub wody z roztopionego śniegu.

Wędkuj i ślizgaj się z rozsądkiem

Każdy z nas lubi się poślizgać na lodzie, jednak należy robić to jedynie w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, sprawdzonych i odpowiednio przygotowanych. Dzieci powinny być pod opieką dorosłego. Wędkarze, aby zachować wszelkie środki ostrożności, muszą przestrzegać kilku reguł. Łowiąc ryby spod lodu, należy wykonać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż metr. Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 metrów.

Zanim wejdziesz na lód:

- przekaż informację dokąd się wybierasz i kiedy zamierzasz wrócić;

- ubierz się ciepło w lekkie, oddychające i wiatroszczelne ubranie;

- załóż ciepłe, wodoszczelne buty, nie za ciasne, z grubą i przyczepną podeszwą

- najlepiej zabierz ze sobą ciepły napój w termosie oraz dodające energię batoniki. Dobrze jest także zaopatrzyć się w koc i komplet ciepłego ubrania na zmianę;

- ważne dokumenty i cenne rzeczy przechowaj w wodoszczelnym pojemniku;

- wędkarzom poleca się zakup kolców podlodowych;

- jeśli posiadasz, załóż kamizelkę asekuracyjną, która oprócz pływalności zapewni dodatkową izolację cieplną.

Zachowaj spokój

Jeśli występuje nachylenie lodu do góry przy brzegach, to istnieje ryzyko obniżenia wytrzymałości, ze względu na powietrze pod taflą. Jeśli lód na, którym się już znajdujemy, zacznie trzeszczeć, to oznaka, że za chwile możemy znaleźć się w wodzie. Należy wtedy powoli wycofać się na ląd tą samą drogą, którą przyszliśmy.

Jak postępować, kiedy załamie się pod nami lód? Po pierwsze - nie panikuj! Rozłóż szeroko ramiona i nabierz dużo powietrza. Nie próbuj pływać, oszczędzaj siły, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Dobrze mieć ze sobą gwizdek, dzięki któremu wezwiesz pomoc. Za wszelką cenę staraj się nie wpłynąć pod lód. Kolce lodowe pomogą Ci wydostać się z powrotem na taflę lodu. Jeśli wydostaniesz się z wody, nie wstawaj, tylko czołgaj się powoli do brzegu.

Wezwij pomoc

Jeżeli jesteśmy świadkami załamania się lodu pod osobą, w pierwszej kolejności wezwij służby ratownicze, czyli straż pożarną. Nie wbiegaj na lód z pomocą, ponieważ jest na tyle nietrwały, że może się załamać także pod Twoim ciężarem. Akcję ratownicza możesz podjąć jedynie wtedy, kiedy ofiara znajduje się blisko brzegu, na tyle, że jesteś w stanie z niego pomóc poszkodowanemu. W takiej sytuacji podaj jakiś długi przedmiot osobie przebywającej w wodzie. Może to być szalik, gałąź, kurtka czy lina.

Autor: AD/map / Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 13.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 14.07. W nocy pojawią się przelotne opady deszczu i burze. W dzień również może zagrzmieć. Termometry pokażą maksymalnie 29 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek 14.07. Noc pod znakiem opadów i burz

Pogoda na jutro - poniedziałek 14.07. Noc pod znakiem opadów i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W niedzielę przez Oświęcim przeszła gwałtowna burza, podczas której spadł grad. Zdjęcia załamania pogody na terenie Małopolski otrzymaliśmy na Kontakt24.

Sypnęło gradem w Oświęcimiu. Załamanie pogody w Polsce

Sypnęło gradem w Oświęcimiu. Załamanie pogody w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami w niedzielę. Może zagrzmieć w całym kraju, a w niektórych miejscach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Uwaga: niewykluczone są trąby powietrzne.

Alarmy IMGW przed burzami w całym kraju. Miejscami aż drugi stopień

Alarmy IMGW przed burzami w całym kraju. Miejscami aż drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci proszą, by przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu i zalecają śledzenie komunikatów pogodowych.

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Źródło:
Reuters, koreantimes.co.kr

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN

Gwałtowne ulewy w czwartkowy poranek sparaliżowały rejon Bostonu w amerykańskim stanie Massachusetts, zamieniając drogi w rwące potoki. Kierowcy utykali w wodzie, a ich samochody dosłownie unosiły się na falach.

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Źródło:
ENEX

W Macedonii Północnej szaleją pożary lasów. W ostatnich dniach zarejestrowano ich kilkadziesiąt, części z nich nadal nie udało się opanować. Ogień pochłonął życie co najmniej dwóch osób.

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
ENEX, plusinfo.mk

W TVN24+ ruszył "Podcast o końcu świata" Magdy Łucyan. W programie reporterka "Faktów" TVN, wraz z gośćmi, będzie szeroko omawiała kwestie zmian klimatu, wokół których narasta niebezpieczna dezinformacja.

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW