Zimą ujemna temperatura powietrza powoduje, że tafle jezior zamarzają. Ciekawscy, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, wchodzą na zamarzniętą wodę, co może skończyć się tragicznie. Dowiedz się, jak bezpiecznie wędkować, ślizgać się oraz jak zachować się, podczas gdy załamie się pod nami w lód.
Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby. Lód na jeziorach szczególnie niebezpieczny jest wczesną zimą oraz na przedwiośniu, kiedy dopiero się tworzy albo już zanika. To w tych okresach zdarza się najwięcej wypadków.
W Polsce w nadchodzących dniach będzie mroźno nawet za dnia - sprawdź prognozę.
Sprawdź grubość lodu
Ryzyko zarwania się lodu istnieje już przy grubości lodu do 7 cm. Dwoje ludzi stojących w jednym miejscu może przebywać na tafli jeziora, jeśli grubość lodu wynosi co najmniej 8 cm. Minimalna grubość lodu, przy której można wędkować czy jeździć na łyżwach, to 10-12 cm. Samochody osobowe utrzymają się na lodzie, jeśli jego warstwa wynosi więcej niż 20 cm. Cieńsza pokrywa będzie zawsze tam, gdzie występują silniejsze podwodne prądy. Miejsca takie występują zawsze w pobliżu ujść naturalnych, sztucznych dopływów, pod mostami, w pobliżu źródeł. Cieńszy lód znajduje się także na brzegu porośniętym trzcinami. Butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wynoszą cieplejszą wodę ku górze i roztapiają lód. Aby określić grubość lodu na własną rękę, wywierć świdrem kilka otworów - bliżej brzegu i nieco dalej - żeby zobaczyć, jak zmienia się.
Różne rodzaje lodów
Najbardziej wytrzymały jest świeży czarny lód (przezroczysty). Można go poznać także po tym, że nie zawiera on pęcherzyków powietrza. Mniejszą wytrzymałość, i to nawet o 50 proc., osiąga szary lód, czyli tzw. śniegolód. Powstaje on na skutek przesączenia śniegu zalegającego na powierzchni tafli lub wody z roztopionego śniegu.
Wędkuj i ślizgaj się z rozsądkiem
Każdy z nas lubi się poślizgać na lodzie, jednak należy robić to jedynie w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, sprawdzonych i odpowiednio przygotowanych. Dzieci powinny być pod opieką dorosłego. Wędkarze, aby zachować wszelkie środki ostrożności, muszą przestrzegać kilku reguł. Łowiąc ryby spod lodu, należy wykonać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż metr. Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 metrów.
Zanim wejdziesz na lód:
- przekaż informację dokąd się wybierasz i kiedy zamierzasz wrócić;
- ubierz się ciepło w lekkie, oddychające i wiatroszczelne ubranie;
- załóż ciepłe, wodoszczelne buty, nie za ciasne, z grubą i przyczepną podeszwą
- najlepiej zabierz ze sobą ciepły napój w termosie oraz dodające energię batoniki. Dobrze jest także zaopatrzyć się w koc i komplet ciepłego ubrania na zmianę;
- ważne dokumenty i cenne rzeczy przechowaj w wodoszczelnym pojemniku;
- wędkarzom poleca się zakup kolców podlodowych;
- jeśli posiadasz, załóż kamizelkę asekuracyjną, która oprócz pływalności zapewni dodatkową izolację cieplną.
Zachowaj spokój
Jeśli występuje nachylenie lodu do góry przy brzegach, to istnieje ryzyko obniżenia wytrzymałości, ze względu na powietrze pod taflą. Jeśli lód na, którym się już znajdujemy, zacznie trzeszczeć, to oznaka, że za chwile możemy znaleźć się w wodzie. Należy wtedy powoli wycofać się na ląd tą samą drogą, którą przyszliśmy.
Jak postępować, kiedy załamie się pod nami lód? Po pierwsze - nie panikuj! Rozłóż szeroko ramiona i nabierz dużo powietrza. Nie próbuj pływać, oszczędzaj siły, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Dobrze mieć ze sobą gwizdek, dzięki któremu wezwiesz pomoc. Za wszelką cenę staraj się nie wpłynąć pod lód. Kolce lodowe pomogą Ci wydostać się z powrotem na taflę lodu. Jeśli wydostaniesz się z wody, nie wstawaj, tylko czołgaj się powoli do brzegu.
Wezwij pomoc
Jeżeli jesteśmy świadkami załamania się lodu pod osobą, w pierwszej kolejności wezwij służby ratownicze, czyli straż pożarną. Nie wbiegaj na lód z pomocą, ponieważ jest na tyle nietrwały, że może się załamać także pod Twoim ciężarem. Akcję ratownicza możesz podjąć jedynie wtedy, kiedy ofiara znajduje się blisko brzegu, na tyle, że jesteś w stanie z niego pomóc poszkodowanemu. W takiej sytuacji podaj jakiś długi przedmiot osobie przebywającej w wodzie. Może to być szalik, gałąź, kurtka czy lina.
Autor: AD/map / Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa