W piątek wieczorem będziemy mogli podziwiać rzadkie zjawisko, jakim jest całkowite zaćmienie Księżyca. Srebrny Glob "znika" z nieboskłonu również w innych okolicznościach - podczas nowiu. Do tych dwóch sytuacji dochodzi jednak w inny sposób.
Całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi w piątek wieczorem. Rozpocznie się o godzinie 20.30 i potrwa ponad półtorej godziny, ale na pewno nie dłużej niż do północy. Księżyc zmieni swoją barwę na krwistoczerwoną.
Warto więc spojrzeć w niebo. Piątkowe zaćmienie będzie najdłuższym takim zjawiskiem w tym stuleciu. Kolejne spodziewane jest dopiero w 2123 roku.
Zachęcamy Was do przesyłania swoich zdjęć i nagrań krwistoczerwonego Księżyca na Kontakt 24.
Jak dochodzi do zaćmienia Księżyca?
Rocznie na świecie może dojść do nawet trzech zaćmień Księżyca, jednak nie zawsze są one widoczne w Polsce. Do całkowitego zaćmienia dochodzi wtedy, gdy Księżyc znajdzie się całkowicie w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi i promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do powierzchni Srebrnego Globu. Jest ona wtedy ciemna - trwa całkowite zaćmienie Księżyca.
Stożek cienia całkowitego to miejsce geometryczne dwóch punktów, znajdujących się po przeciwnych stronach Ziemi, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne.
Krwawy Księżyc
Dlaczego Księżyc zmienia swą barwę na krwistoczerwoną?
- Podczas fazy całkowitego zaćmienia światło słoneczne nie dociera do Księżyca bezpośrednio. Nasz satelita jest oświetlony przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę. Podobne zjawisko obserwujemy podczas zachodu i wschodu Słońca - wyjaśnia popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
Czerwoną barwę zawdzięczamy załamywaniu się światła w atmosferze Ziemi. Stąd potoczna nazwa zjawiska - "krwawy Księżyc"
Czym jest nów?
Innym zjawiskiem, kiedy Księżyc "znika" z nieboskłonu jest nów. Dzieje się to jednak w zupełnie inny sposób niż w przypadku zaćmienia.
Nowiem nazywamy jedną z faz Księżyca, w której Srebrny Glob znajduje się między Słońcem a Ziemią. Oznacza to, że z perspektywy Ziemi jest on ustawiony w jednej linii ze Słońcem - dochodzi do koniunkcji. W tej pozycji cała strona Księżyca widoczna z Ziemi znajduje się w cieniu, wobec czego nasz satelita nie jest widoczny gołym okiem.
Nów zdarza się raz w miesiącu - dochodzi do niego średnio co około 30 dni, bo mniej więcej tyle trwa obieg Księżyca wokół Ziemi.
Zobacz, jak Karol Wójcicki tłumaczy ten fenomen
Autor: dd/ao / Źródło: TVN Meteo, Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock