Zima zbiera śmiertelne żniwo. Niska temperatura powoduje, że ludzie umierają z wychłodzenia organizmu. Tylko od 1 stycznia zamarzło 57 osób. Większość to bezdomni, którzy nie poradzili sobie z niską temperaturą.
Niestety - każdego roku w jesienno-zimowym okresie nie brak ofiar, których śmierć spowodowana jest ujemną temperaturą powietrza. W tym sezonie zima tylko początkowo była łagodna, nabrała siły pod koniec roku.
W najbliższy weekend, od 15 stycznia do 17 stycznia, temperatura za dnia może spaść do nawet -6 st. C. Mróz będzie potęgowany przez prognozowany silny wiatr powodujący lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.
Coraz więcej ofiar mrozu
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że od listopada 2015 roku z powodu wychłodzenia organizmu zmarło już 72 osób. Tylko od 1 stycznia życie z powodu niskiej temperatury straciło 57 osób. Jak dotąd najtragiczniejszym dniem w tym roku była niedziela 3 stycznia. Wtedy z powodu wychłodzenia zmarło aż 12 osób. Ostatniej doby zamarzła jedna osoba w województwie lubuskim.
Jedna rozmowa może ocalić życie
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby apelują o rozwagę, ostrożność i empatię przejawianą reagowaniem na los tych osób, które mogą potrzebować pomocy. Odpowiednie służby należy informować dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.
Warto pamiętać, że kilka minut poświęcone na rozmowę z dyżurnym może uratować życie bezdomnemu, który złudnie sądzi, że jest mu ciepło np. z powodu nadmiernej ilości spożytego alkoholu. Nierzadko do śmiertelnych wychłodzeń bezdomnych dochodzi w ich nieodpowiednio zabezpieczonymi przed zimnem kryjówkami.
Jednakże policjanci patrolujący okolice apelują, aby zwracać uwagę na wszystkich. Wbrew powszechnie panującej opinii, śmierć z powodu wychłodzenia organizmu nie dotyka tylko osób bezdomnych. Może to dotknąć najbliższych sąsiadów, zwłaszcza jeśli są starszymi, schorowanymi czy mieszkającymi samotnie osobami.
Cichy bezwonny zabójca
Innym zimowym zabójcą jest tlenek węgla, potocznie zwany czadem, który jest silnie trującym i co gorsza - bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, z którym łatwo się z nim miesza gazem zabijającym cicho i niepostrzeżenie. Od września 2015 roku strażacy odnotowali już przeszło 2 tys. zdarzeń z udziałem tlenku węgla. Ponad tysiąc osób uległo podtruciu tą niebezpieczną substancją, a 29 osób zmarło z tego powodu.
Aby zapobiec zatruciom tlenkiem czadu możemy, dla naszego bezpieczeństwa i wszystkich pozostałych domowników, zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla które zaalarmują nas i pomogą uniknąć tragedii.
Autor: msb/mab / Źródło: RCB, TVN Meteo