W Zgorzelcu i Goerlitz wiele się dzieje. Przede wszystkim dzięki polsko-niemieckiej współpracy.
Marek Bader, przewodnik opowiedział o historii miasta Goerlitz. Było ono jednym z najbogatszych miast w regionie. W drugiej połowie XV wieku Goerlitz liczyło 10 tysięcy mieszkańców. Kiedyś było to potężne i prężne handlowe miasto, położone na jednym z głównych szlaków handlowych ówczesnej Europy. Miasto do końca XIX wieku rozwijało się głównie po zachodniej stronie Nysy Łużyckiej.
Wymiana gazu na wodę
Goerlitz ma najwięcej zabytków ze wszystkich niemieckich miast. Zabytki te są oryginałami, nie ma tam replik. Jedną z ciekawostek dotyczącą obu miast jest to, że w 1945 roku pojawił się problem związany z infrastrukturą.
- Okazało się, że sieć wodociągowa i wodociągi są po stronie niemieckiej, a sieć gazowa i gazownia - po stronie polskiej - powiedział przewodnik.
Do roku 1970 miasta wymieniały 1,5 metra sześciennego gazu na metr sześcienny wody.
Miasta współpracują ze sobą, ale ta współpraca polsko-niemiecka się zmieniła. Kiedyś była to współpraca tylko na poziomie miast, teraz ludzie współpracują ze sobą.
- Organizujemy też sporo wspólnych imprez - zaznaczył burmistrz.
Najbliższa impreza to będzie triathlon, który rozpocznie się na jeziorze Berzdorfer pod Goerlitz. Później zawodnicy przejadą na rowerach na stronę Polską i tu odbędą się biegi.
W Zgorzelcu odbywa się także Europamarathon. W 1998 roku rady obu miast uchwaliły wspólną nazwę dla obu miast: Europamiasto.
Zobacz rozmowę z burmistrzem Zgorzelca:
Jolanta Semeniuk jest zielarką. Prowadzi uprawę ekologiczną ziół. Zachęca do przyjeżdżania na Jakuby do Zgorzelca:
Autor: AP/map / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo