W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki pogodowe są wymagające. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przypomina o konieczności posiadania odpowiedniego sprzętu do zimowej turystyki.
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili w niedzielę trzeci stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje powyżej 1700 metrów nad poziomem morza. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Lawiny mogą także schodzić samoistnie. Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.
Jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności. Potrzeba bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa. Należy posiadać odpowiednie wyposażenie do zimowej turystyki, w tym raki, czekan kask, detektor, sondę i łopatkę.
Intensywne opady śniegu
W Tatrach w nocy z soboty na niedzielę zaczął intensywnie padać śnieg. Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu powiedział, że na szczycie leży 130 cm śniegu. Silny wiatr wiejący w porywach z prędkością do 90 km na godzinę utworzył duże zaspy i nawisy śnieżne, czyli pokłady śniegu na wierzchołkach i graniach górskich. Szlaki w górach pokryte są świeżym śniegiem i nieprzetarte. Świeży śnieg przykrył nawet drogi i szlaki prowadzące do schronisk. Są przetarte i udeptane, ale jest na nich ślisko. Na niektórych szlakach w niższych partiach Tatr leżą gałęzie oraz pojedyncze drzewa powalone przez wiatr, które są na bieżąco usuwane.
Tatrzański Park Narodowy przestrzega przed wchodzeniem na tafle jezior. Pokrywa je cienka warstwa lodu, która z łatwością może się załamać.
Autor: ps/map / Źródło: PAP, TOPR, TPN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24