Koniec czerwca to trudny czas dla alergików uczulonych zwłaszcza na pyłki traw oraz zarodniki grzybów mikroskopowych. Te są w szczytowej fazie pylenia i mocno dokuczają uczulonym na nie osobom. Przypominamy o braniu leków i ostrzegamy przed innymi uczulającymi roślinami. Szczegóły poniżej.
Trawy są w szczytowym okresie pylenia. W pogodne dni stężenie ich pyłku w całym kraju będzie wysokie, a lokalnie, na terenach podmiejskich bardzo wysokie.
Góry bez traw
W niższych partiach gór stężenie pyłku traw będzie średnie, a wysokich górach, powyżej 1000 m n.p.m. – bardzo niskie.
Alergeny pyłku traw są najczęstszą przyczyną alergiczych schorzeń dróg oddechowych w naszym klimacie.
Szczaw w natarciu
Szczaw jest w szczytowym sezonie pylenia. Stężenie jego pyłków w powietrzu będzie w okresach rozpogodzeń w całym kraju średnie, jedynie w górach niskie.
Babki bać się nie trzeba
Babka ma słabe właściwości uczulające. Jest w środki sezonu pylenia. Bardzo niskie będzie stężenie pyłku babki lancetowatej i szerokolistnej. Z uwagi na słabe właściwości uczulające i bardzo niskie stężenie jej pyłku (nawet w słoneczne dni) w atmosferze, nie będzie ona stanowiła zagrożenia dla alergików.
Pokrzywa parzy, ale nie uczula
Pokrzywa jest w szczytowej fazie pylenia. Stężenie jej pyłku będzie na przeważającym obszarze kraju bardzo wysokie, jedynie w górach srednie.
Pyłek pokrzywy wykazuje bardzo słabe właściwości uczulające i nie będzie stanowił zagrożenia dla alergików.
Komosa zaczyna pylić
Pylenie rozpoczęła komosa o słabych właściwościach uczulających. Stężenie pyłku tych pospolitych chwastów będzie niskie, a na Wybrzeżu i północnym wschodzie kraju bardzo niskie.
Cladosporium
Cladosporium to słaby alergen, który jest w szczycie sezonu zarodnikowania. Stężenie zarodników tego rodzaju będzie w całym kraju bardzo wysokie.
Alternaria
Zarodniki Alternaria to z kolei silny alergen. Jest w szczycie sezonu zarodnikowania. Stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria, będzie w prawie całym kraju bardzo wysokie.
Autor: mm/mj / Źródło: TVN Meteo