Kosmiczny Teleskop Hubble`a kolejny raz pozwala nam zajrzeć w odległe regiony Wszechświata. Naukowcy z NASA zaprezentowali uchwycone przez niego wyjątkowe zdjęcie - najgłębszy uzyskany dotąd obraz gromady galaktyk. Niektóre z nich należą do najjaśniejszych i najmłodszych kiedykolwiek wykrytych w kosmosie - oglądamy je w postaci, jaką miały 13 mld lat temu.
We wtorek NASA przedstawiła nowe osiągnięcia misji Hubble'a. Dzięki jego obserwacjom udało się uzyskać najgłębszy obraz gromady galaktyk, czyli skupisko od kilkudziesięciu do kilku tysięcy galaktyk tworzących układ związany grawitacyjnie.
Młode galaktyki z odległej przeszłości
Jak podkreślili przedstawiciele agencji, obraz o tak dalekim zasięgu to nie jedyne osiągnięcie. Naukowcy zdołali w nim wychwycić cztery niezwykle jasne galaktyki. Ze względu na ogromną odległość, jaką musiało pokonać ich światło, żeby do nas dotrzeć, dopiero teraz możemy obserwować je w postaci, jaką miały 13 mld lat temu. To czas wczesnej młodości Wszechświata, którego wiek oceniany jest na 13,7 mld lat.
Zaglądając w tak odległą kosmiczną przeszłość astronomowie wychwycili też galaktyki, które uważają za źrósło powstania większości oglądanych przez nas obecnie gwiazd.
50 razy wydajniejsze od Drogi Mlecznej
Niezwykle jasne, młode galaktyki wykryte dzięki analizom danych zarówno z teleskopu Hubble'a, jak i Spitzera, zawdzięczają swój blask aktywności gwiazdotwórczej, która 13 mld lat była bardzo intensywna. Najjaśniejsza z nich wytwarzała wtedy gwiazdy 50 razy szybciej niż obecnie czyni to nasza Droga Mleczna. Równie imponujące jest to, że te dawne "niemowlęce" galaktyki obejmowały około miliarda gwiazd stłoczonych na przestrzeni nie większej niż jedna dwudziesta Drogi Mlecznej.
Dzięki obserwacjom Hubble'a naukowcom udało się wykryć te pradawne obiekty, ale przyznają, że zaskoczeniem jest ich niezwykła jasność - nawet 10-20 razy silniejsza niż przewidywano. - Nagle dostrzegliśmy świetliste, masywne galaktyki, które szybko rozbudowały się w tak wczesnym czasie. Było to dość nieoczekiwane - przyznał Garth Illingworth z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.
Wspierając się danymi z teleskopu Spitzera astronomowie zdołali oszacować całkowitą jasność gwiazd w galaktykach - poprzez pomiar ich mas. - To pierwszy raz, kiedy udało się zmierzyć masę obiektu przy tak ogromnych odległościach - podkreślił Pascal Oesch z Yale University w New Haven. - To fantastyczny pokaz synergii Hubble'a i Spitzera - dodał.
Autor: js/rp,mj / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA/ESA/J.Lotz, M.Mountain, A.Koekemoer/STScI HFF Team