Rozpoczęła się kalendarzowa i astronomiczna jesień. Zdjęcia, na których pokazuje swoje oblicze, otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Zaczerwieniła się jarzębina, spadają kasztany, a w lasach roi się od grzybów. Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że mamy już jesień. Przywitała nas przyjemną temperaturą i niewielkim zachmurzeniem.
Równonoc z opóźnieniem
W poniedziałek o godzinie 9.50 Słońce osiągnęło punkt równonocy jesiennej (tak zwany punkt Wagi) i tym samym rozpoczęła się astronomiczna jesień. Okres od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego uznawany jest za astronomiczną jesień. W tym okresie dzień jest krótszy od nocy i z każdym dniem różnica ta zwiększa się na korzyść nocy (Słońce zachodzi coraz wcześniej i wschodzi coraz później).
Rzeczywiste zrównanie długości dnia z długością nocy nie nastąpi 23 września, a dopiero około 2,5 doby później. Noc z 25 na 26 września potrwa równo 12 godzin, poprzedni dzień 12 godzin i 2 minuty, a następny 11 godzin i 58 minut.
Księżyc jesienią
Pełnie Księżyca w jesiennym okresie przypadną: 13 października, 12 listopada i 12 grudnia, a nów nastąpi 28 września, 28 października i 26 listopada.
Srebrny Glob będzie kilkakrotnie w bliskiej odległości planety, na przykład z Jowiszem spotka się 3 października, a z Saturnem 5 października. Następna koniunkcja ze wspomnianymi planetami będzie 31 października (z Jowiszem) oraz 2 listopada (z Saturnem).
Autor: anw / Źródło: Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24