Powitaliśmy astronomiczną wiosnę. Czuć ją w powietrzu. A skąd ten zapach? Okazuje się, że jest to alkohol, który wydzielają glebowe bakterie.
Pory roku na Ziemi zawdzięczamy temu, że oś naszej planety jest nachylona pod pewnym kątem do płaszczyzny orbity. Ponadto ruch obiegowy wokół Słońca powoduje, że zmienia się stopień nasłonecznienia obu półkul. Wiosną i latem półkula północna otrzymuje więcej promieniowania słonecznego niż południowa. Jak z perspektywy astronomii wygląda pierwszy dzień wiosny i na czym on polega, dowiesz się tutaj.
Co więcej, pierwszy dzień wiosny astronomicznej do końca wieku będzie przypadał na 20 marca, a nie jak uczono nas w szkole - 21 marca. Intuicyjnie nasuwa się pytanie "dlaczego?", a odpowiedź na nie znajdziesz tutaj.
Coraz dłuższy dzień
Od 20 marca dzień staje się coraz dłuższy od noc. I tak aż do przesilenia letniego. Temperatura powietrza rzadko spada wtedy poniżej 0 st. C. Oprócz astronomicznej, wyróżniamy także wiosnę meteorologiczną, kalendarzową i termiczną. Meteorologiczna trwa od 1 marca przez trzy miesiące, kalendarzowa rozpoczyna się 21 marca, a termiczna wtedy, gdy średnia dobowa temperatura wynosi od 5 do 15 st. C.
Park Narodowy "Ujście Warty"
Mimo pewnych wyznaczonych dat i wytycznych, przyroda rządzi się własnymi prawami. Wiosna zawitała już między innymi w Parku Narodowym "Ujście Warty". Gęsi polarne opuszczają rozlewiska, a rodzime gatunki ptaków rozpoczynają sezon lęgowy. Wiosnę czuć nawet w powietrzu, a wszystko za sprawą żyjących w glebie mikroorganizmów.
- Wielu z nas nieraz używało określenia pachnie wiosną. Skąd pochodzi ten zapach? Otóż jest to zapach alkoholu - geosminy, wydzielanego przez glebowe bakterie: sinice i promieniowce - wyjaśnia Agata Jirak-Leszczyńska z Parku Narodowego "Ujście Warty".
Jednak poza zapachem, wiosnę doskonale widać i słychać. Wszystko za sprawą budzących się do życia roślin i wychodzących z zimowych kryjówek zwierząt.
Jak wiosna wygląda pierwszego dnia? Wyjdźcie na spacer, wyjrzyjcie przez okno. Czekamy na Wasze zdjęcia i filmy. Wysyłajcie je na Kontakt 24.
Autor: zupi,AD/jap / Źródło: tvnmeteo.pl, wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock