Nawet 400 zdjęć Ziemi dziennie będzie dostarczał wystrzelony w poniedziałek na orbitę satelita Landsat 8. To najnowsze i najbardziej zaawansowane "dziecko" działającego już ponad 40 lat programu Landsat prowadzonego przez NASA. Pozwala on dokładnie śledzić różne procesy zachodzące na Ziemi - naturalne zjawiska, katastrofy, skutki zmian klimatycznych czy działalności człowieka.
Ósmy i najbardziej zaawansowany satelita programu Landsat wzleciał w niebo na rakiecie Atlas 5 w poniedziałek o godz. 19.02 polskiego czasu z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Będzie się poruszał po orbicie, 705 km nad Ziemią.
Dołączy do działającego od 14 lat w ramach tej samej misji satelity Landsat 7, który pracuje sam, od kiedy z końcem 2012 r. misję zakończył Landsat 5.
Satelita, który kosztował NASA 85 mln dol., ma okrążać Ziemię co 99 minut, dostarczając do stacji naziemnych w Dakocie Południowej, na Alasce i w Norwegii około 400 zdjęć dziennie. Jest w stanie rejestrować na nich szczegóły krajobrazu z dokładnością do obiektów o wielkości ok. połowy boiska piłkarskiego.
Obserwuje zmiany i zagrożenia
Fotografie dokumentują różne zachodzące na Ziemi procesy - zjawiska naturalne, skutki zmian klimatycznych (np. topnienie lodowców), skalę różnych katastrof (np. powodzi, wybuchów wulkanów), skutki działalności człowieka.
Są rozpowszechniane nieodpłatnie. Różne instytucje rządowe i samorządowe z całego świata wykorzystują je do monitorowania upraw, śledzenia linii wybrzeża, topnienia lodowców, a także skutków powodzi, pożarów, naturalnych katastrof czy skutków globalnego ocieplenia.
Do komercyjnych klientów Landsatu należy m.in. firma Google, która używa pochodzących z niego zdjęć w swoim popularnym programie Google Earth. Korzysta z nich także branża ubezpieczeniowa, oceniając m.in. ryzyko związane z naturalnymi pożarami i stratami plonów.
Na pierwszym zdjęciu było Dallas
Program Landsat w lipcu 2012 r. skończył 40 lat. Początkowo działał pod nazwą ERTS - Earth Resources Technology Satellite. Nazwa Landsat została nadana po sukcesie pierwszego satelity tej serii: ERTS 1 (ERTS A). 23 lipca 1972 roku został wystrzelony z bazy amerykańskich sił powietrznych w Vandenberg w Kalifornii na rakiecie Delta 900. Pierwszy obraz z orbity dotarł na Ziemię dwa dni później, 25 lipca. Pokazywał rejon miasta Dallas w stanie Teksas.
Program okazał się wielkim sukcesem. Przez 40 lat instrumenty umieszczone na należących do niego satelitach zrobiły ponad trzy miliony zdjęć powierzchni Ziemi. Są one archiwizowane w Stanach Zjednoczonych i ośrodkach odbioru uczestniczących w programie.
- LDCM (Landsat Data Continuity Mission) będzie nadal opisywać wpływ działalności człowieka na Ziemię i wpływ Ziemi na ludzkość, istotny dla zamieszkujących naszą planetę 7 miliardów ludzi - powiedział kierujący projektem Ken Schwer na konferencji po wystrzeleniu najnowszego satelity.
Autor: js/ŁUD / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: (NASA/Bill Ingalls)