W miastach coraz rzadziej można spotkać wróble zwyczajne. Ich miejsce w miejskim krajobrazie zastąpiły wszędobylskie gołębie.
W całej Europie gwałtownie spada populacja wróbli zwyczajnych. W Polsce prawdopodobnie również dochodzi do zmniejszenia liczebności tego gatunku. Naukowcy nie wiedzą, co może być przyczyną. Nie wykluczają jednak, że odpowiedzialny za to jest człowiek i zmieniający się krajobraz antropogeniczny.
Zmieniające się miasta uśmiercają wróble
Zmniejszenie populacji wróbla zwyczajnego może być efektem połączenia kilku czynników.
Pierwszy to spadek liczby owadów, spowodowany chemicznym skażeniem gleby. Do tego na ulicach jest mniej ziaren owsa niż kiedyś. Dzieje się tak, bo na drogi wyjechały samochody, a zniknęły zaprzęgi konne. Na rzecz wielkich farm na dużą skalę zmniejszyła się również ilość małych przydomowych kurników. Tymczasem to tam właśnie wróble zaopatrywały się w jęczmień, otręby pszenne i inne pożywienie. Poza tym te niewielkie ptaki mają ogromną konkurencję o pożywienie. Najczęściej żywią się tym samym co gołębie i to one właśnie, jako większe gatunki, mają większe szanse na zdobycie pożywienia. Na liczbę wróbli mogą też wpływać drapieżniki. Ptaki te padają często ofiarą kotów domowych, krogulców, puszczyków, wron i srok.
Na skutek rozwoju miasta, człowiek podczas renowacji i ocieplania budynków niszczy wszelkie szpary, które wcześniej były miejscami lęgowymi wróbli. Ptaki te coraz rzadziej znajdują miejsca nadające się do założenia gniazda.
Ludzie stali się również bardziej świadomi higieny. Zaczęli dbać o czystość miast i osiedli. Śmieci pakowane są do worków foliowych, a to sprawia, że wróble mają trudniejszy dostęp do potencjalnego źródła pokarmu.
Elastyczne gołębie
Wszystkie te czynniki sprawiają, że w miastach zmniejsza się populacja wróbli, a ich miejsce zastępują gołębie, które łatwiej przystosowują się do zmieniającego się środowiska.
Zmieniający się krajobraz miasta prawdopodobnie mocno ogranicza populację wróbli. Rozrost aglomeracji nie musi być dla nich zagrożeniem. Można stworzyć im bezpieczne miejsca lęgowe, zawiesić karmniki i poidła z dala od gołębich skupisk.
Autor: mab/kka / Źródło: wikipedia.com, nauklove.pl