W północnej Rosji na brzegu rzeki znaleziono szczątki młodego nosorożca włochatego - przedstawiciela gatunku, który już dawno wymarł. Znalezisko, które w dobrym stanie przetrwało wieki w wiecznej zmarzlinie, zostało nazwane przez lokalnych paleontologów sensacyjnym odkryciem.
Nosorożca włochatego znaleziono we wrześniu 2014 roku na brzegu rzeki Semyulyakh. Alexander Sasha Banderov z przyjacielem Semenem Ivanovem sądzili początkowo, że natknęli się na szczątki reniferów. Dopiero potem zdali sobie sprawę, że dokonali historycznego odkrycia.
- Płynęliśmy rzeką i zauważyłem sierść na powierzchni - powiedział Banderov. - Na początku myśleliśmy, że to renifer, ale po rozmrożeniu szczątków wiedzieliśmy, że to nosorożec. Część tuszy, która wystawała znad powierzchni lodu została zjedzona przez dzikie zwierzęta. Reszta zachowała się w bardzo dobrym stanie - dodaje.
W wiecznej zmarzlinie przetrwały miękkie szczątki
W lodzie przetrwały miękkie szczątki nosorożca. Dobrze zachowane są sierść, ucho oraz oko. Z łatwością można wyodrębnić jego pysk. Badacze znaleźli również pozostałości dwóch rogów. Naukowcy szacują, że zwierzę zdechło w wieku 18 miesięcy.
- Znalezisko jest absolutnie wyjątkowe. Na palcach jednej ręki możemy policzyć liczbę dorosłych nosorożców włochatych znalezionych na całym świecie. Dotąd nie znaleziono tak młodego nosorożca - mówi Albert Protopopow, pracownik Akademii Nauk w Jakucku. - W Jakucku znaleziono tylko jednego osobnika, ale jego szczątki były zmumifikowane i nie nadawały się do badań - dodaje.
Niewiele okazów
Nosorożce włochate są mniej zbadane, niż popularne mamuty. Naukowcy mają nadzieję, że młody nosorożec, nazwany po znalazcy Sasha, udzieli odpowiedzi na wiele pytań. Badacze chcą między innymi dowiedzieć się, jak zwierzęta rozwijały się oraz z którymi współcześnie żyjącymi gatunkami są najbardziej spokrewnione.
- Nie wiemy nic o młodych nosorożcach, morfologia dorosłych jest bardziej znana. Do tej pory nie mieliśmy szansy pracować nawet z zębem młodego nosorożca, a teraz posiadamy dobrze zachowaną głowę, tkanki miękkie oraz zęby - mówi Protopopow. - Przede wszystkim skupimy się na DNA - dodaje naukowiec.
Nosorożec z Europy i z Azji
Nosorożce włochate powszechnie żyły na terenie Eurazji w epoce plejstocenu (od 2,58 mln do 11,7 tys. lat temu). Zwierzęta migrowały ze Szkocji przez Hiszpanię aż do Korei Południowej. Gatunek przetrwał ostatnie zlodowacenie. Nosorożce włochate prawdopodobnie wyginęły na skutek polowań.
Autor: mab/mk / Źródło: siberiantimes.com
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/twitter.com/jurassicparkiv