Sonda Nowe Horyzonty zarejestrowała przeszło 300-kilometrowy pióropusz wydobywający się z wulkanu na północnym biegunie Io - trzeciego księżyca Jowisza. Według naukowców NASA Io jest najbardziej aktywnym wulkanicznie ciałem niebieskim w Układzie Słonecznym.
Erupcja na księżycu Io, orbitującym dookoła Jowisza została zarejestrowana przez kamerę LORRI sondy Nowe Horyzonty, wystrzelonej 19 stycznia 2006 roku w celu zbadania ostatniej planety w Układzie Słonecznym, Plutona. Dopiero na początku marca 2014 NASA upubliczniła to nagranie.
Pocztówka z podróży
LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) to kamera panchromatyczna o wysokiej rozdzielczości, umożliwiająca naukowcom prowadzenie obserwacji obiektów w zakresie fal światła widzialnego o długości 350-850 nanometrów.
Pióropusz, jaki zarejestrował obiektyw LORRI, wydobywał się na wysokość 330 kilometrów nad powierzchnię Io z wulkanu Tvashtar na północnym biegunie księżyca. LORRI zarejestrowała go 26 lutego 2007 roku, gdy sonda mijała Jowisza lecąc w stronę Plutona.
Przyciąganie giganta
Choć spektakularna, tego typu erupcja nie jest niczym niezwykłym na księżycu Jowisza. Io, o średnicy "zaledwie" 3 641,95 km jest uważana za najaktywniejszy wulkanicznie obiekt w Układzie Słonecznym. Odpowiedzialna za to jest grawitacja planety o średnicy 69 911 km.
- Siły grawitacyjne gazowego giganta o średnicy ponad 66 tys. km większej od Io powodują nieustanne zniekształcanie się" Io wyzwalając w jej środku ogromną temperaturę - tłumaczą naukowcy NASA. W efekcie tworzą się na jej powierzchni liczne wulkany i jeziora lawowe, co zarejestrowała m.in sonda Galileo.
25-km kurtyna lawy
Sonda badała Io przez kilka lat, rejestrując w tym czasie spektakularną erupcję na jej biegunie północnym. Galileo była świadkiem erupcji, podczas której kurtyna lawy rozciągała się na 25 kilometrów i wznosiła się na wysokość 1-2 kilometrów.
Słup pyłu wulkanicznego na Io sięgnął wtedy 385 kilometrów nad powierzchnię planety, pokrywając pyłem wszystko w zasięgu 700 kilometrów od centrum wybuchu.
Autor: mb / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL/University of Arizona