To nie mit - kobiety są naprawdę znacznie bardziej wielozadaniowe od mężczyzn. Wszystko przez ewolucję, która doprowadziła do tego, że kobietom łatwiej jest "przełączać" się między różnymi czynnościami. Badania brytyjskich psychologów wskazują, że mężczyźni są wolniejsi i wykazują się mniejszym zorganizowaniem w przełączaniu się między zadaniami.
Obie płcie z trudem radzą sobie z wyznaczaniem priorytetów, jednak kobiety są w tym nieco lepsze. Dlaczego tak się dzieje? I czy dotyczy to wszelkiej wielozadaniowości czy tylko niektórych spośród wykonywanych zadań? Na te pytania postanowili odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow.
Mężczyźni są wolniejsi od kobiet
Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym udział wzięło 120 kobiet i taka sama liczba mężczyzn. Pierwsza część doświadczenia odbywała się poprzez pracę na komputerach. Uczestnicy musieli przełączać się między liczeniem a rozpoznawaniem kształtów. Okazało się, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni dobrze poradzili sobie z zadaniami, jeśli musieli wykonywać je oddzielnie. Kiedy nastąpiło ich wymieszanie - uczestnicy zwolnili i robili więcej błędów.
Naukowcy zauważyli przy tym, że mężczyźni byli wolniejsi od kobiet. Udzielanie odpowiedzi zajmowało im o 77 proc. więcej czasu, niż przy rozwiązywaniu zadań po kolei. Kobiety zwolniły w tym przypadku o 69 proc. Choć różnica z pozoru nie wydaje się duża, to według naukowców "jest istotna".
Kluczem jest dobra organizacja
Kolejny etap badania polegał na tym, że uczestnicy mieli po 8 minut na wykonanie kilku zadań, m.in. na: zlokalizowanie restauracji na mapie, wykonanie kilku telefonów, obliczenie równań. Wykonanie wszystkich zadań w tak krótkim czasie byłoby niemożliwe; tutaj ważna była organizacja pracy, skupienie się na priorytetach i poradzenie sobie z presją.
W tym przypadku kobiety również okazały się lepsze. Potrafiły odpowiednio rozplanować sobie pracę, wybory mężczyzn były bardziej chaotyczne, trudne do wyjaśnienia.
Impulsywność kontra uporządkowanie
- Kobiety poświęciiły więcej czasu na opracowanie strategii na początku, podczas gdy mężczyźni skakali z zadania na zadanie. To sugeruje tylko, że podczas stresowych sytuacji kobiety są w stanie zatrzymać się, żeby pomyśleć. Z kolei mężczyźni wykazują się niezwykłą impulsywnością - wyjaśnił dr dr Gijsbert Stoet z Uniwersytetu w Glasgow.
Co ciekawe, badania wykazały pewną prawidłowość: pomimo tego, że w ogólnym zestawieniu kobiety są bardziej wielozadaniowe, to nie są one tego świadome. To mężczyźni są przekonani, że doskonale radzą sobie z wykonywaniem wielu zadań jednocześnie.
Ewolucja sprzyja kobietom
A co jest tego przyczyną wielozadaniowości u kobiet? Naukowcy tłumaczą to ewolucją, która nauczyła kobiet wykonywania kilku czynności jednocześnie, bo od zawsze musiały łączyć wiele zadań, podczas gdy mężczyźni zajmowali się każdym po kolei.
- Mówiąc wprost: gdyby kobiety nie byłyby wielozadaniowe, nie byłoby nas tutaj - podsumował dr Gijsbert Stoet.
Autor: kt/mj / Źródło: BBC