WHO: Jesteśmy w decydującym punkcie. Wirus ma potencjał, by spowodować pandemię


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest zaniepokojona przyrostem liczby osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 poza Chinami. W ciągu ostatnich dwóch dni liczba nowych przypadków zakażeń poza Chinami była większa niż w samych Chinach. - Jesteśmy w decydującym punkcie - powiedział na konferencji szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, przypominamy, że całą dobę działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, a jej numer to 800 190 590.

W czwartek po południu dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział na konferencji prasowej, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 osiągnęła "decydujący punkt". Zaapelował też do władz państw, by podwoiły środki, które pozwolą efektywnie powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

ZALECENIA GIS DLA WRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

Według danych WHO, w Chinach kontynentalnych do godziny 6 czasu polskiego potwierdzono 78 630 przypadków koronawirusa oraz 2747 zgonów. Zdaniem Ghebreyesusa, "najbardziej niepokojące jest jednak to, co dzieje się w pozostałych krajach". W ciągu ostatnich dwóch dni liczba nowych przypadków koronawirusa poza Chinami przekroczyła tę odnotowaną na terenie Chin kontynentalnych. W ciągu ostatnich 24 godzin SARS-CoV-2 stwierdzono w siedmiu nowych krajach: Brazylii, Gruzji, Grecji, Macedonii, Norwegii, Pakistanie i Rumunii.

WY PYTACIE O KORONAWIRUSA, EKSPERCI ODPOWIADAJĄ

"Przy odpowiednich środkach, można go zwalczyć"

Jak powiedział szef WHO, epidemia w Iranie, Włoszech i Korei Południowej pokazuje "do czego zdolny jest wirus". - Ale ten wirus to nie grypa. Przy odpowiednich środkach, można go zwalczyć - dodał Ghebreyesus. Do tej pory w Iranie potwierdzono 254 przypadki zakażenia koronawirusem, we Włoszech - 650, a w Korei Południowej - 1766.

Szef WHO zauważył, że jest kilka państw na świecie, takich jak Belgia, Kambodża, Indie, Nepal, Filipiny, Rosja, Srilanka i Wietnam, w których nie stwierdzono nowych przypadków koronawirusa od ponad dwóch tygodni. - Każde z tych państw jest inne, ale każde pokazuje też, że przy podjęciu agresywnych i wczesnych działań, można zapobiec transmisji wirusa - dodał.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM

Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, przypominamy, że całą dobę działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, a jej numer to 800 190 590.

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca koronawirusa (KPRM)KPRM

"Ma potencjał, by spowodować pandemię"

Ghebreyesus zwrócił jednak uwagę, że to nie oznacza, że w tych państwach nie pojawią się kolejne przypadki koronawirusa. Dla przykładu przytoczył Finlandię i Szwecję, w których we wtorek jeszcze nie było informacji o nowych przypadkach, a w środę w każdym z tych krajów wykryto kolejne osoby z wirusem.

- Ten wirus ma potencjał, by spowodować pandemię - dodał Ghebreyesus. - To nie jest czas, by się bać. To czas, by zrobić coś, co pomoże zapobiec infekcji i uratuje życie ludzi - zaapelował.

O pandemii mówimy wtedy, gdy choroba zakaźna rozprzestrzenia się w różnych środowiskach, na dużym obszarze, na różnych kontynentach w tym samym czasie. Epidemia to natomiast występowanie w określonym czasie i na określonym terenie przypadków zachorowań lub innych zjawisk związanych ze zdrowiem w liczbie większej niż oczekiwana.

- Żaden kraj nie powinien zakładać, że przypadki zakażenia koronawirusem na jego terenie się nie pojawią. Takie myślenie byłoby fatalną pomyłką - przestrzegał Ghebreyesus.

10-procentowa śmiertelność w Iranie

W czwartek władze irańskie poinformowały o 245 zakażonych koronawirusem oraz 26 ofiarach śmiertelnych, co przekłada się na wskaźnik śmiertelności na poziomie 10 procent. To najwyższa liczba zgonów na świecie po Chinach kontynentalnych.

Na konferencji prasowej dziennikarze zapytali Mike'a Ryana, dyrektora WHO ds. programów ratunkowych, o tak wysoki wskaźnik śmiertelności w Iranie. Zdaniem Ryana, choroba mogła rozprzestrzenić się dalej, niż wynika to z oficjalnych danych.

- Najbardziej prawdopodobnym czynnikiem jest to, że choroba pojawiła się w Iranie niezauważenie, a zakres zakażenia może być znacznie szerszy, niż nam się wydaje - powiedział Ryan. Jego zdaniem nie ma to nic wspólnego z opieką zdrowotną, a raczej z nadzorem, bo do tej pory wykryto znacznie poważniejsze przypadki zakażenia, a dopiero później łagodniejsze.

Koronawirus na tle innych epidemii. Jak szybko postępują? Czytaj w Konkret24

Rozwój epidemii w ciągu pierwszych 36 dni
Rozwój epidemii w ciągu pierwszych 36 dnitvn24

Po pierwsze: myj ręce

Eksperci zwracają uwagę na to, że w przypadku profilaktyki przed wirusem najważniejsze jest zachowanie higieny. Powinniśmy myć ręce po każdym powrocie do domu, przemieszczaniu się z domu do pracy, po wyjściu z toalety.

- Apeluję, abyśmy wykonywali to mycie rąk zgodnie z zasadami - mówiła Maria Gańczak, epidemiolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Uważa się, że długość mycia rąk też ma wielkie znaczenie, żeby to nie było tylko kilka sekund. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że jest to tyle, ile trwa odśpiewanie piosenki "Happy Birthday", dwukrotne odśpiewanie tej piosenki - dodała. Czas mycia powinien wynosić 15-30 sekund.

BOISZ SIĘ, ŻE MASZ KORONAWIRUSA? SPRAWDŹ, CO ROBIĆ

Jak skutecznie myć ręce:

Główny Inspektorat Sanitarny dodaje: myjąc ręce w miejscu publicznym, staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

Gańczak dodała, że jeśli nie ma się dostępu do wody, ręce należy umyć środkiem na bazie alkoholu. Podkreśliła, że warto się w takie środki zaopatrzyć.

Jak skutecznie myć ręce (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny
Jak myć ręce? Film instruktażowy Światowej Organizacji Zdrowia
Jak myć ręce? Film instruktażowy Światowej Organizacji ZdrowiaWHO
Model koronawirusa SARS-CoV-2 (CDC/Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM)CDC

Autor: dd/aw / Źródło: WHO, Reuters

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą zmiany w pogodzie. Pod koniec tygodnia do kraju wkroczy niż, który przyniesie opady śniegu przechodzące w deszcz. Już niebawem temperatura wzrośnie do nawet 10 stopni Celsjusza, poza tym porywiście powieje.

"Warunki atmosferyczne będą się dynamicznie zmieniać, pojawią się duże wahania ciśnienia"

"Warunki atmosferyczne będą się dynamicznie zmieniać, pojawią się duże wahania ciśnienia"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda będzie w Boże Narodzenie? Im bliżej świąt, tym częściej synoptycy zaglądają w wyliczenia modeli meteorologicznych. Z najnowszych prognoz wynika, że zima ze śniegiem przyjdzie, ale dopiero na sylwestra i Nowy Rok.

Wir polarny może sprawić, że w sylwestra i Nowy Rok spadnie śnieg

Wir polarny może sprawić, że w sylwestra i Nowy Rok spadnie śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się z marznącymi opadami, na drogach zrobi się ślisko. Temperatura może mocno spaść, miejscami prognozowany jest dwucyfrowy mróz. W piątek 13.12 temperatura lokalnie wciąż będzie utrzymywać się poniżej zera. Nigdzie nie powinno padać.

Nocą możliwy jest dwucyfrowy mróz

Nocą możliwy jest dwucyfrowy mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Babiogórski Park Narodowy poinformował, że Perć Akademików, szlak żółty prowadzący od Górnego Płaju na Babią Górę, od piątku będzie zamknięty do odwołania. Powodem są trudne warunki atmosferyczne.

Zamknięto najtrudniejszy szlak w Beskidach

Zamknięto najtrudniejszy szlak w Beskidach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W rejonie Los Angeles od kilku dni szaleje pożar Franklin Fire. Z żywiołem, który opanowano w zaledwie siedmiu procentach, walczą już blisko dwa tysiące strażaków. Ogień pochłonął już obszar przekraczający 1,6 tysiąca hektarów.

Walczą z nim prawie 2000 strażaków, opanowano go w zaledwie siedmiu procentach

Walczą z nim prawie 2000 strażaków, opanowano go w zaledwie siedmiu procentach

Źródło:
Reuters

Prognozy pogody na koniec tego tygodnia i początek następnego nie wyglądają optymistycznie. Synoptycy zapowiadają bardzo silny wiatr, który w porywach może przekraczać 100 kilometrów na godzinę. Najniebezpieczniej będzie we wtorek.

Uwaga! Możliwe są wichury

Uwaga! Możliwe są wichury

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Zdjęcie wiewiórki "uwięzionej" w dziupli wygrało dziesiątą edycję międzynarodowego konkursu Comedy Wildlife Photo Award. O główną nagrodę walczyło aż dziewięć tysięcy fotografii.

Na widok tej wiewiórki wybuchniecie gromkim śmiechem

Na widok tej wiewiórki wybuchniecie gromkim śmiechem

Źródło:
CNN, CWPA

Ingenuity to statek powietrzny, któremu udało się wykonać pierwszy lot na planecie innej niż Ziemia. W styczniu 2024 roku wiropłat rozbił się na Marsie. Maszyna nie stanie się jednak kolejnym kosmicznym śmieciem - naukowcy z NASA mają dla niej nowe zadanie.

Rozbił się na Marsie, ale NASA ma dla niego nowe zadanie

Rozbił się na Marsie, ale NASA ma dla niego nowe zadanie

Źródło:
space.com, NASA

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed aurą, która może sprawiać spore utrudnienia na drogach i chodnikach. W ciągu nadchodzących godzin należy spodziewać się marznących opadów powodujących oblodzenie. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano w 11 województwach.

Aura znów będzie stanowić zagrożenie. Alarmy IMGW w większości województw

Aura znów będzie stanowić zagrożenie. Alarmy IMGW w większości województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mieszkańcy północnego stanu Chihuahua w Meksyku zmagają się ze skutkami pierwszych mrozów w tym sezonie. W kilku miastach regionu termometry pokazały wartości poniżej zera, a drogi skuł lód.

Mróz ścisnął w Meksyku

Mróz ścisnął w Meksyku

Źródło:
ENEX, El Diario, Weather Channel

Liczba odnotowanych przypadków malarii rośnie nieprzerwanie od pięciu lat - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, który dotyczył 2023 roku. Tylko w tym okresie choroba roznoszona przez komary zabiła 600 tysięcy osób. WHO zwraca uwagę na wzrastające problemy związane z coraz powszechniejszą opornością na leki oraz zmianami klimatycznymi, które utrudniają kontrolowanie ognisk zakażeń.

Zakażeń przybywa z każdym rokiem. WHO podała dane

Zakażeń przybywa z każdym rokiem. WHO podała dane

Źródło:
The Guardian, WHO

Mieszkańcy wschodnich Stanów Zjednoczonych zmagają się z ulewami i silnym wiatrem. Kilkadziesiąt tysięcy domów zostało pozbawionych prądu. Wiatr połamał drzewa, a synoptycy ostrzegają też przed zalaniami i podtopieniami.

Rzeka atmosferyczna niesie wichury i ulewy

Rzeka atmosferyczna niesie wichury i ulewy

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Naukowcy badający delfiny z Zatoki Meksykańskiej znaleźli w organizmach tych ssaków fentanyl - opioidowy lek przeciwbólowy 100 razy silniejszy niż morfina. Badacze zwracają uwagę na to, jaki negatywny wpływ może mieć obecność tego typu specyfików w ekosystemach.

Znaleźli fentanyl w ciałach delfinów

Znaleźli fentanyl w ciałach delfinów

Źródło:
Texas A&M University-Corpus Christi

W najbliższych dniach warto wpatrywać się w niebo. W nocy z piątku na sobotę nastąpi maksimum roju Geminidów. W obserwacjach może nam jednak przeszkadzać jasno świecący Księżyc w pełni.

To przedostatnia taka okazja w tym roku

To przedostatnia taka okazja w tym roku

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę na kolejne cztery miesiące. Sprawdź, jaka pogoda czeka nas podczas zimy 2024/2025 i wczesną wiosną.

Czy zima będzie zimna? Długoterminowa prognoza IMGW

Czy zima będzie zimna? Długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Turyści znów z bliska mogą podziwiać słynny wodospad Iguazu w Brazylii. Z powodu ostatnich ulew i wyjątkowo wysokiego przepływu kładkę nad wodospadem trzeba było zamknąć.

"Pierwszy raz widzieliśmy tyle wody. To było zaskakujące"

"Pierwszy raz widzieliśmy tyle wody. To było zaskakujące"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Tatrach i Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, a na szlakach jest niebezpiecznie ślisko. Służby przypominają o zasadach bezpieczeństwa w czasie górskich wędrówek.

"Zachowajcie szczególną ostrożność"

"Zachowajcie szczególną ostrożność"

Źródło:
GOPR, PAP, tvnmeteo.pl

Aktywność słoneczna utrudnia pracę... rolnikom. Jest to związane z oddziaływaniem burz geomagnetycznych na systemy GPS. W sytuacjach gdy do burzy na Słońcu dochodzi w sezonie siewów lub zbiorów, praca na roli może zostać przerwana nawet na kilka dni.

"Nasze ciągniki zachowywały się jak opętane przez demona"

"Nasze ciągniki zachowywały się jak opętane przez demona"

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Nieznany nauce gatunek skorupiaka został odkryty u wybrzeży Chile. To pierwsze tak duże zwierzę, jakie znaleziono w tym miejscu - żyje ono w Rowie Atakamskim na głębokości prawie 8000 metrów. Dulcibella camanchaca jest także prawdziwym gigantem wśród swoich najbliższych kuzynów.

Z oceanu wyłowiono dużego drapieżnika. Poluje w całkowitej ciemności

Z oceanu wyłowiono dużego drapieżnika. Poluje w całkowitej ciemności

Źródło:
Instituto Milenio de Oceanografía, Woods Hole Oceanographic Institution

W 2024 roku dziura ozonowa nad Antarktydą zachowywała się inaczej niż w czterech poprzednich latach - wynika z danych unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Naukowcy podkreślają, że obszar niskiego stężenia ozonu rozwijał się w sposób bardziej typowy i zaczął zamykać się już na początku grudnia. Tym samym przerwana została trwająca kilka lat seria, kiedy dziura ozonowa utrzymywała się do ostatnich dni tego miesiąca.

Dziura ozonowa zaczęła się zamykać

Dziura ozonowa zaczęła się zamykać

Źródło:
Copernicus

10 osób cierpiących od października na tajemniczą chorobę w Demokratycznej Republice Konga uzyskało pozytywny wynik testu na malarię - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Jak zaznaczono, objawy, na które skarżą się pacjenci, głównie dzieci, mogą świadczyć o tym, że cierpią na więcej niż jedną chorobę.

Zmarło ponad sto osób. "Możliwe, że w grę wchodzi więcej niż jedna choroba"

Zmarło ponad sto osób. "Możliwe, że w grę wchodzi więcej niż jedna choroba"

Źródło:
The Guardian, Reuters, tvnmeteo.pl

Zwykle przepełnione pomarańczowo-czarnymi motylami siedliska w kalifornijskim mieście Goleta w tym roku świecą pustkami. Każdego roku na okres zimowy migrowały tam tysiące danaidów wędrownych, zwanych również monarchami. W grudniu pracownicy liczący populację owadów naliczyli zaledwie cztery okazy.

Spodziewano się tysięcy motyli monarchów, przyleciały cztery okazy

Spodziewano się tysięcy motyli monarchów, przyleciały cztery okazy

Źródło:
CNN, NPR, City of Goleta

W niektórych regionach Chorwacji śnieg sypał od niedzieli. Miejscami spadło go już ponad 30 centymetrów. Przez nagromadzenie dużej ilości opadów niektórzy mieszkańcy zmagają się z brakiem prądu.

"Nie ma prądu, nie działa telefon". Atak zimy w części Chorwacji

"Nie ma prądu, nie działa telefon". Atak zimy w części Chorwacji

Źródło:
Jutarnjij, HRT, tvnmeteo.pl

Prawie 44 500 hektarów pochłonęły pożary lasów w tym roku w Grecji, a nawet jedna trzecia wybuchła poza sezonem - poinformowały we wtorek władze. Tegoroczne lato było najgorętsze w historii prowadzenia pomiarów.

"To coś, z czym będziemy musieli mierzyć się w nadchodzących latach"

"To coś, z czym będziemy musieli mierzyć się w nadchodzących latach"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

To, że nadmierne spożycie cukru niekorzystnie wpływa na zdrowie, nie jest tajemnicą. Jak jednak wykazali właśnie szwedzcy naukowcy, całkowite odstawienie słodyczy również może nie być dobre. Ich badanie sugeruje, że najlepsze dla zdrowia może być, gdy od czasu do czasu nie odmawiamy sobie słodkości.

Sporadyczne jedzenie słodyczy może służyć zdrowiu. Nowe badania

Sporadyczne jedzenie słodyczy może służyć zdrowiu. Nowe badania

Źródło:
PAP

W Australii wymierają w zastraszającym tempie bezkręgowce - wynika z najnowszego badania naukowców. Od końca XVIII wieku liczba gatunków tych zwierząt zmniejszyła się o ponad dziewięć tysięcy. Specjaliści zwracają uwagę na to, że konieczne jest podjęcie działań, które mogłyby zastopować ten niebezpieczny dla ludzkości proces.

Ubywa ich z każdym tygodniem. "W ten sposób kończy się świat"

Ubywa ich z każdym tygodniem. "W ten sposób kończy się świat"

Źródło:
Uniwersytet Karola Darwina, ABC.net.au, tvnmeteo.pl

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Na kiedy przypadnie najkrótszy dzień w roku

Na kiedy przypadnie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Czy tej zimy na Pacyfiku pojawi się La Nina? Jak wynika z badań Japońskiej Agencji Meteorologicznej, na oceanie występują w tym momencie zjawiska towarzyszące anomalii. Eksperci zastanawiają się jednak, czy La Nina ma szansę się utrzymać i jak długo potrwa.

Czy na oceanie pojawi się La Nina? Najnowsze prognozy

Czy na oceanie pojawi się La Nina? Najnowsze prognozy

Źródło:
JMA, Reuters, tvnmeteo.pl

Kleszcze wykorzystują bioklej, by stabilniej przyczepiać się do skóry. Badania holenderskich naukowców pokazały, że ślina pajęczaków zawiera białka, które zastygając tworzą silne, trudne do rozpuszczenia spoiwo. Poznanie dokładnego mechanizmu krzepnięcia może w przyszłości posłużyć do opracowania nowego sposobu pozbywania się kleszczy - i nie tylko.

Kleszcze produkują supermocny klej. Jedyny w swoim rodzaju

Kleszcze produkują supermocny klej. Jedyny w swoim rodzaju

Źródło:
The Scientist, Science X Network