Amatorzy astronomicznych obserwacji we wrześniu będą mieli znakomite warunki do podziwiania Jowisza, Urana i Neptuna oraz trzech planetoid. We wrześniu Słońce przechodzi przez równik niebieski z półkuli północnej na południową, dając nam okazję do podziwiania piękna kosmosu.
Wrzesień to miesiąc, kiedy na niebie planetoidy, gwiazdy i planety rozbłyskują jeszcze silniejszym blaskiem. Wykorzystując zwykłą lornetkę jesteśmy w stanie podziwiać księżyce, pierścienie i przemierzające bezmiar kosmosu skalne okruchy.
Niebo jak na dłoni
W tym roku moment ten, związany z początkiem astronomicznej jesieni, wypada 22 września o godz. 22.44 naszego czasu. Mamy także pełnię sezonu na poranne obserwacje Marsa i Jowisza, informują astronomowie.
Godzinę przed wschodem Słońca Czerwoną Planetę dojrzymy w konstelacji Raka na wysokości ponad 20 stopni nad wschodnim horyzontem. W okolicach 8 września Mars znajdzie się tylko pół stopnia od jasnej gromady otwartej Żłobek.
Z kolei dużo jaśniejszego od Marsa Jowisza znajdziemy w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Rankiem widać go około 40 stopni nad wschodnim horyzontem. By podziwiać jego tarczę i księżyce, wystarczy nam luneta.
Mamy także szansę na dokładne przyjrzenie się Neptunowi i Uranowi. Neptun był w opozycji pod koniec sierpnia, a Uran będzie w niej na początku października. Obie planety są widoczne całą noc: Urana w konstelacji Ryb, Neptuna w Wodniku.
Oba ciała mają blask bliski maksymalnego. W przypadku Urana to 5.7 magnitudo, a w przypadku Neptuna 7.8 magnitudo. Oznacza to, że w bardzo dobrych warunkach Urana dojrzymy gołym okiem, a do obserwacji Neptuna wystarczy mała lornetka.
Pojawią się planetoidy
W sierpniu w opozycji znalazła się planetoida (7) Iris. Maksimum swojego blasku (7.9 magnitudo) osiągnęła ona 19 sierpnia. We wrześniu jej jasność będzie spadać od 8.1 do 8.8 magnitudo, a to oznacza, że będzie ją można dostrzec przez niewielką lornetkę. Odnajdziemy ją prawie dokładnie pośrodku pomiędzy gwiazdami Beta i Epsilon Wodnika.
Podobną jasność do Iris (maksymalnie 8.2 magnitudo) osiągnie planetoida(324) Bamberga, która w opozycji znajdzie się 13 września. W okolicach tej daty znajdziemy ją w konstelacji Ryb (niedaleko gwiazd Gamma i Theta).
Wrzesień to także dobry czas do obserwacji planetoidy (89) Julia. Jest ona słabsza od Iris i Bambergi, bo jej blask wynosi 9.1-9.2 magnitudo, ale wciąż jest w zasięgu zwykłej lornetki o obiektywie około 50 mm lub większym.
Autor: mb/mj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA