Chmurę o dziwnym kształcie wypatrzyli we wtorek wieczorem nad Warszawą internauci i wysłali je na Kontakt Meteo i Kontakt 24. - To chmura szelfowa, często nazywana wałem szkwałowym - wyjaśnia synoptyk Arleta Unton-Pyziołek. Takie zjawisko powstaje na aktywnych frontach atmosferycznych.
Nietypowo wyglądającą chmurę, która nazwał "wirującą", sfotografował wieczorem nad warszawskim Bródnem m.in. internauta maciek2922. "Warszawa, Bródno, godz 20.30" - napisał.
Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek zdradza, że to chmura szelfowa, często nazywana wałem szkwałowym.
- Chmura poprzecznie ułożona w stosunku do swojej chmury macierzystej, czyli chmury burzowej. Wał szkwałowy jest częścią chmury cumulonimbus, występującą na jej przedniej krawędzi, wysuwającą się przed chmurę - wyjaśnia synoptyk.
- Tego typu chmura tworzy się na aktywnych frontach atmosferycznych, gdy rozwój chmury burzowej jest szczególnie silny. Wał szkwałowy związany jest z silnymi prądami zstępującymi w chmurze burzowej. W rejonie występowania wału szkwałowego pojawia się silny porywisty wiatr zwany szkwałem oraz ulewny deszcz - dodaje Unton-Pyziołek.
Autor: js/rs / Źródło: Kontakt 24, TVN Meteo