Niezwykłe zjawisko meteorologiczne pojawiło się we wtorek w Karkonoszach. Najwyższe pasmo górskie Sudetów zostało przykryte warstwą chmur, która przypominała kołdrę. Zdjęcia wału fenowego otrzymaliśmy na Kontakt24.
Wał fenowy to charakterystyczne zjawisko, które pojawia się w okresie jesiennym w Karkonoszach. Powstaje w wyniku specyficznych warunków meteorologicznych, które wiążą się z napływem ciepłego, wilgotnego powietrza.
Jak powstaje wał fenowy
Jak informuje synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, do Polski napływają właśnie masy ciepłego powietrza z Hiszpanii.
- Strumień powietrza skierowany jest niemal prostopadle do pasma Karpat, które są swego rodzaju naturalną przeszkodą orograficzną dla napływającego powietrza, które próbując ją ominąć, wspina się wyżej - mówi Zdonek.
Ekspert tłumaczy, że w ten sposób wilgotne powietrze zostaje podniesione nad obszarem gór, przy czym jednocześnie się oziębia. Następuje kondensacja pary wodnej, a po stronie nawietrznej (również nad wierzchołkami) powstaje zwarta warstwa chmur (panuje tam wówczas pochmurna, często deszczowa aura).
- Następnie po przekroczeniu łańcucha gór powietrze ponownie opada w kierunku dolin. Pozbawione dużej ilości wilgoci staje się suche i szybko się ogrzewa - dodaje Zdonek.
W wyniku tego procesu powstaje tzw. wał fenowy, którego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24 dzięki uprzejmości Pana Grzegorza.
Źródło: Kontakt24, ttvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Truchanowicz/Kontakt24