Z powodu trudnej sytuacji po "wielkiej wodzie" w Wenecji rząd Włoch zatwierdził ogłoszenie stanu wyjątkowego. Pod wodą znalazło się 80 procent powierzchni miasta, a 90 procent sklepów zostało zalanych.
Zniszczenia są w całym mieście. Według danych stowarzyszenia handlowców szkody stwierdzono w 90 procent sklepów i punktów usługowych w Wenecji i okolicach. Zniszczenia są w nisko położonych domach prywatnych, a także hotelach, lokalach gastronomicznych i aptekach.
Pomoc finansowa
Premier Giuseppe Conte podczas pobytu w mieście ogłosił, że osoby prywatne otrzymają w ramach odszkodowań po pięć tysięcy euro, a handlowcy i wszyscy prowadzący działalność komercyjną po 20 tysięcy euro. Szef rządu przyznał, że sytuacja w mieście jest "dramatyczna" i oficjalnie zatwierdził ogłoszenie stanu wyjątkowego w Wenecji.
Włoscy meteorolodzy podali, że w piątek poziom wody ma sięgnąć 140 centymetrów. Jak poinformowała reporterka TVN24, szósty raz w dziejach woda wdarła się do krypty Bazyliki św. Marka.
Usuwają zniszczenia
- Szkody są olbrzymie. Mówimy o setkach milionów euro - oświadczył na konferencji prasowej burmistrz Luigi Brugnaro. Dodał, że poważnie uszkodzonych jest pięć tramwajów wodnych, które są podstawowym środkiem transportu w mieście. Brugnaro zauważył, że sytuacja jest zbliżona do tej z katastrofalnej powodzi w 1966 roku, gdy woda sięgała prawie dwóch metrów.
Powódź w Wenecji - ofiary śmiertelne
Są też dwie ofiary śmiertelne. Jak podaje agencja ANSA, na wyspie Pellestrina zginął mężczyzna porażony prądem w zalanym domu. Nie są znane okoliczności śmierci drugiej ofiary.
"Stoimy w obliczu apokaliptycznego, totalnego zniszczenia" - takimi słowami sytuację w zalanej Wenecji określił szef władz regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia. Jak powiedział w środę w telewizji, "pod wodą jest 80 procent miasta, szkody są niewyobrażalne, straszne".
Najgorzej od kilkudziesięciu lat
Ogromne zniszczenia są w położonej w pobliżu Canal Grande Bazylice św. Marka. W jej krypcie było 1,2 metra wody. Większość udało się już wypompować. Uszkodzone są grobowce patriarchów, a także inne zabytki oraz posadzki.
Zalany jest też mural Banksy'ego na ścianie budynku w rejonie Campo Santa Margherita.
Czym jest "acqua alta"
Termin "acqua alta" w wolnym tłumaczeniu oznacza "wysoką wodę" i określa wyjątkowo duży przypływ. Według Centrum Prognozowania i Sygnalizacji Morskiej Miasta Wenecji (Centro Previsioni e Segnalazione Maree del Comune di Venezia) zjawisko to jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku i silnych powiewów południowego wiatru sirocco oraz bora, które dodatkowo napędzają w stronę lądu masy wody, utrudniając ich cofanie się w czasie odpływu. "Acqua alta" występuje najczęściej między jesienią i wiosną.
Autor: anw,dd/rp,aw / Źródło: PAP, Reuters, ANSA