Jednym z największych problemów, z jakimi mogą borykać się osoby niewidome, jest utrudnione poruszanie się w terenie. Pomóc nauczyć się tej trudnej sztuki ma Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach.
W związku z Dniami Otwartymi Funduszy Europejskich mamy możliwość odwiedzenia 1000 obiektów w Polsce, które zostały dofinansowane z tych środków.
Owińska to miejscowość położona na północ od Poznania. Znajduje się w niej Park Orientacji Przestrzennej, na terenie pocysterskiego zespołu klasztornego. Stworzona otwarta strefa rekreacji jest połączeniem parku krajobrazowego i odtworzonego ogrodu barokowego wraz z zabytkową aleją grabową. Zainstalowane urządzenia w Parku oraz zastosowane rozwiązania architektoniczne stanowią pomoc dla osób niewidzących i słabowidzących w nauce orientacji przestrzennej.
- Park powstał dzięki staraniom pedagogów ośrodka, ale również dzięki wielu ludziom, którzy dawali różne pomysły. Inspiratorami były też niewidome dzieci - mówiła dyrektor Parku, Maria Tomaszewska.
Zobacz całą rozmowę z Marią Tomaszewską:
Do Parku regularnie przyjeżdża profesor Małgorzata Czerwińska z Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz ze studentami. Uczą się oni, jak wygląda praca z niewidomymi dziećmi.
Zobacz, co twierdzi o Parku Małgorzata Czerwińska:
Na terenie kompleksu znajduje się Muzeum Tyflologiczne. Zbiorami opiekuje się Marek Jakubowski
- Mamy tutaj największą na świecie pod kątem różnorodności kolekcję map tyflologicznych, czyli takich, na których dawno temu uczyli się niewidomi - powiedział.
W obiekcie wykonuje się też nowe mapy czy formy do odlewów tego typu map.
Rozmowa z Markiem Jakubowskim:
Autor: ao/map / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo