W Bieszczadach i Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Wiele górskich szlaków jest zmrożonych i oblodzonych. Należy zachować szczególną ostrożność i przygotować się do trudnych warunków na trasie.
Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali.
- Miejscami wysokość zasp osiąga tam nawet dwa metry - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Jakub Dąbrowski.
- Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy między innymi masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - zaznaczył Dąbrowski.
Lawiny w Bieszczadach
- W ostatnim tygodniu zaobserwowano zejście trzech lawin średnich rozmiarów - przypomniał ratownik dyżurny. - W górnych partiach Bieszczad wiele szlaków turystycznych ciągle jest zawianych - dodał.
Dąbrowski podkreślił, że wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu.
- Należy także zabrać ze sobą między innymi naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikacje "Ratunek" - poinstruował.
W bieszczadzkich dolinach pokrywa śnieżna waha się od 10 do 25 centymetrów. W czwartek rano w Cisnej i Ustrzykach Górnych termometry pokazywały dwa, trzy stopnie Celsjusza powyżej zera. W dolinach jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.
Tatrzańskie szlaki
W Tatrach także obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W części reglowej o poranku śnieg na trasach jest zmrożony i twardy, w godzinach południowych robi się mokry i grząski. Na podejściach w wielu miejscach szlaki są mocno oblodzone. Bardzo śliskie są zejścia i skróty na drodze do Morskiego Oka, podejście do Doliny Pięciu Stawów i dojście do jaskini Mylnej i Raptawickiej.
W wyższych partiach gór większość szlaków jest przetarta, a występująca tam mgła może ograniczać widoczność i utrudniać orientację w terenie.
Podczas silnie wiejącego wiatru na trasy mogą spadać połamane gałęzie i drzewa, a ze stromych zboczy kamienie. Wędrowanie w takich warunkach jest szczególnie niebezpieczne.
Do uprawiania turystyki w wyższych partiach niezbędne jest doświadczenie górskie - zimowe, posiadanie sprzętu zimowego (zestaw lawinowy - detektor, sonda, łopatka oraz raki, czekan i kask), a czasami również sprzętu taternickiego. W części reglowej zalecane jest używanie raczków lub podkładek antypoślizgowych oraz kijków narciarskich.
Zmrok na tatrzańskich szlakach zapada około godziny 18.00, dlatego należy wyruszyć odpowiednio wcześnie, zanim zrobi się ciemno.
Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z komunikatem lawinowym i sprawdzić prognozę pogody. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.
Szlaki powyżej górnej granicy lasu nie są oznakowane, ani odśnieżane i należy znać ich przebieg. Dopuszcza się ewentualne odstępstwa od przebiegu szlaku w najbliższej odległości zapewniającej bezpieczeństwo.
Autor: anw/aw / Źródło: PAP, tpn.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock