W długi sierpniowy weekend w Polsce utonęło 13 osób. Od początku czerwca to już 231 ofiar - poinformowało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
"W długi sierpniowy weekend w Polsce utonęło 13 osób. Od początku czerwca to już 231 ofiar! Pamiętajcie, że alkohol, a także brawura to jedne z najczęstszych przyczyn tragedii w wodzie. Dlatego nie zapominajcie o zasadach bezpieczeństwa" - napisało w poniedziałek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
RCB apeluje
RCB przekazało, że w niedzielę 18 sierpnia do utonięć doszło w Gubławkach, Mrągowie, Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) i Siemianówce (woj. podlaskie). Ze statystyk zamieszczonych na stronie internetowej Komendy Głównej Policji wynika, że od 1 kwietnia odnotowano 290 utonięć.
O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą RCB regularnie przypomina na swoim profilu na Twitterze. Podkreśla, że najlepiej kąpać się w miejscach do tego przeznaczonych i stosować się do poleceń ratownika. RCB zaleca również między innymi, żeby nie wypływać na materacu daleko od brzegu, a korzystając z łódki, roweru wodnego czy kajaka, pamiętać o założeniu kapoka.
Autor: anw/rp / Źródło: RCB, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, RCB
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.
IMGW wydał alarmy drugiego i pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącymi powodującymi powstanie gołoledzi i roztopami. Na południu też mocniej powieje, w porywach do 70 kilometrów na godzinę.
Szereg pogodowych niebezpieczeństw. IMGW ostrzega
W kierunku australijskiego stanu Queensland przesuwa się silny cyklon tropikalny Jasper. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewnymi opadami deszczu, powodziami i silnym wiatrem. Mieszkańcy zaczęli robić zapasy, półki w niektórych sklepach opustoszały.
Puste półki w supermarketach. Szykują się na uderzenie cyklonu
Z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców wynika, że oceany są w stanie zmagazynować pochodzący z atmosfery dwutlenek węgla o około 20 procent więcej, niż wynika z raportu opracowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Nature".
Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano
Zbliża się grudniowa "noc spadających gwiazd". Już w przyszłym tygodniu nastąpi maksimum roju Geminidów. W ciągu godziny możemy zobaczyć 120 przecinających niebo meteorów.
Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy
- Autor:
- ps
- Źródło:
- tvnmeteo.pl, livescience.com
Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.
Sześć osób nie żyje, a ponad 20 jest rannych po przejściu tornada przez centrum stanu Tennessee w USA. Jak poinformowały lokalne władze, wiele domów zostało zniszczonych, a dziesiątki tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu.
Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych
W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.
Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"
- Autor:
- JW/ams
- Źródło:
- PAP, TVN24 Biznes
Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia.
Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?
W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?
Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć
Choć należą do tej samej rodziny, w otoczeniu innych ptaków wrony i sójki przejawiają diametralnie różne zachowania względem jedzenia - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "PLOS One".
Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- Science Daily, TVN24.pl
Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.
Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- Live Science, PLOS One
Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji.
Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych
Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.
Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach
Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.
Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"
Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych.
Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- Live Science, Science
Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.
Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"
- Autor:
- ps
- Źródło:
- PAP, Reuters
Jedno z miast w Pakistanie, Lahaur, spowiła warstwa gęstego smogu. Metropolia zajmowała w czwartek przed południem drugie miejsce w rankingu miast o najgorszej jakości powietrza. Lokalne przychodnie pediatryczne notują wzrost liczby pacjentów.
Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują
Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.
Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin
Gdy 10-miesięczna suczka Luna zniknęła z oczu właścicieli, nikt nie spodziewał się, że należy szukać jej nie na ziemi, ale nad jej powierzchnią. Dokładnie na wysokości ośmiu metrów, na jednym z drzew, owczarka niemieckiego wypatrzył przyjaciel rodziny.