Od kilku miesięcy w Australii szaleją pożary. Skala katastrofy jest ogromna - spłonęło ponad 10,3 miliona hektarów terenu. To więcej niż obszar zajmowany przez wszystkie lasy w Polsce.
Przez długotrwałą suszę tegoroczne pożary w Australii spustoszyły wilgotniejsze obszary, które zazwyczaj pozostają nietknięte przez ogień.
Ogień pochłonął w Australii ponad 10,3 miliona hektarów terenu. Dla porównania - powierzchnia wszystkich lasów w Polsce to 9,3 miliona hektarów, co stanowi dokładnie 29,6 proc. powierzchni lądowej naszego kraju.
Niepokojące prognozy
Jak ostrzegają australijskie władze, pożary podsycane wysoką temperaturą i suszą nie skończą się, dopóki w kraju nie spadnie obfity deszcz. Synoptycy z australijskiej narodowej agencji meteorologicznej (Bureau of Meteorology) prognozują, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy intensywnych opadów nie należy się spodziewać.
Podsumowanie "sezonu pożarowego" w Polsce w 2019
Dla polskich lasów, między innymi ze względu na dominację gatunków iglastych, ogień jest dużym zagrożeniem. Coraz cieplejsze i suchsze lata powodują, że to potencjalne niebezpieczeństwo coraz bardziej przekłada się na realne.
W przypadku Lasów Państwowych, nawet pomimo coraz trudniejszych warunków, to wielkie niebezpieczeństwo jest pod kontrolą - nie grożą nam katastrofalne pożary na miarę tych z Grecji, Szwecji, USA lub Australii.
Mimo że Lasy Państwowe zarządzają 77 proc. polskich lasów, na gruntach w ich zarządzie wybucha tylko 1/3 wszystkich pożarów lasów w kraju (pozostałe w lasach innej własności, głównie prywatnych). Co ważne, przeciętna powierzchnia pożaru lasu mieści się w granicach 0,2-0,3 hektara. Oznacza to, że pożary są szybko wykrywane i gaszone, zanim zaczną się rozprzestrzenić i wyrządzić większe szkody.
Tylko w 2019 roku w Polsce wybuchło blisko 9200 pożarów lasów (najwięcej w UE po Hiszpanii i Portugalii), o prawie 1/4 więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2017. Siedem z nich osiągnęło rozmiary klasyfikujące je w naszych warunkach jako duże (powyżej 10 hektarów). Największy z nich, w Opocznie w województwie łódzkim, pochłonął obszar 48,34 hektarów.
Autor: anw/aw,map / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN