Niezwykły klimat, przebogata oferta kulturalna. Taki jest Ciechocinek.
Na bycie uzdrowiskiem pozwalają Ciechocinkowi złoża solanek, które dzięki obecności chlorku sodu, związków wapnia, magnezu, żelaza, wolnego siarkowodoru, jodu, bromu i innych mikroelementów posiadają znakomite właściwości lecznicze. Solanka czerpana jest głównie ze źródła Grzybek, nad którym stoi charakterystyczna fontanna. Tam ma ona stężenie ok. 5,5 procent i jest doprowadzana do górnej części tężni numer 1. Z wąskich korytek umieszczonych na na górnym pomoście solanka ścieka po gałązkach tarniny w dół. Kilkukrotne spadanie solanki po ciernistych gałązkach stęża solankę do około 27 proc., tworząc mikroklimat zbliżony do tego panującego nad morzem.
Kąpiele solankowe cieszą się wielką popularnością wśród kuracjuszy i turystów. Niektórzy, tak jak pani Aniela i pan Ryszard, przyjeżdżają tu na nie z daleka.
Raj dla turysty
W Ciechocinku jest co zwiedzać. Nie można opuścić miasta bez zobaczenia trzech tężni, które - jak podkreśla burmistrz Leszek Dzierżewicz - mają łącznie 1742 metry. To daje im pierwsze miejsce na świecie. Roman Paczewski, miejscowy przewodnik, dodaje, że w Ciechocinku warto zobaczyć między innymi zabytkową warzelnię soli, cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowaną w stylu zauralskim, a także Dworek Prezydenta RP wybudowany na życzenie Ignacego Mościckiego. Barbara Kawczyńska, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, opowiada o tym, jak pełnym wydarzeń kulturalnych miastem jest Ciechocinek.
Autor: map / Źródło: TVN Meteo