Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed groźnymi burzami i lokalnymi podtopieniami. Na południowym wschodzie mieszkańcy będą się zmagać również z upałem. Ostrzeżenia mają pierwszy stopień.
Na obszarze woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego synoptycy IMGW zapowiadają burze, podczas których spadnie 30 l/mkw. deszczu. Wiatr będzie osiągał porywy do 75 km/h. Lokalnie pojawią się opady gradu. Ostrzeżenie jest ważne do wtorku do godziny 2.30 w woj. warmińsko-mazurskim i do godziny 4 w woj. podlaskim.
W woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim do godziny 23 może zagrzmieć. Spadnie do 40 l/mkw. deszczu i powieje do 90 km/h. Lokalnie niewykluczony grad.
W woj. łódzkim ostrzega się przed burzami z gradem, które pojawią się do pierwszej w nocy. Sprawdzą na ziemię do 40 l/mkw. deszczu i powieje z prędkością do 90 km/h.
Na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego pojawią się nawałnice, podczas których spadnie od 15 do 25 l/mkw., a lokalnie nawet 40 l/mkw. deszczu i grad. Wiatr osiągnie porywy do 80 km/h. Ostrzeżenie jest ważne do godziny 23 w woj., dolnośląskim i do 1 w nocy w woj. opolskim.
Na obszarze woj. mazowieckiego także prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Zjawiska będą występować do trzecie w nocy.
Upał
W woj. lubelskim synoptycy IMGW też zapowiadają burze z intensywnymi opadami. Na terenie tych województw spadnie od 40 l/mkw. wody i grad, a wiatr osiągnie prędkość do 90 km/h. Alert jest ważny do godziny trzeciej w nocy. W tym samym województwie ostrzega się przed upałem. Do środy do godziny 18 obowiązuje alert dotyczący skwaru, który wyniesie 32 st. C.
W woj. podkarpackim ostrzega się przed skwarem. Alert obowiązuje do wtorku do godziny 19. Temperatura powietrza dojdzie do 32 st. C.
Lokalne podtopienia
Do wtorku do godziny 2 w nocy w pięciu województwach (wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim) jest ważne ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia. W związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym przewiduje się wzrosty stanów wody. Szczególnie na mniejszych ciekach górskich i podgórskich przebieg zjawiska może mieć charakter gwałtowny. Niewykluczone są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Co oznacza ostrzeżenie?
Podczas alertu pierwszego stopnia "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Autor: zupi,AD/tw,jap / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo/IMGW