Uratowali 14-dniowe niemowlę. Jego mama i babcia też żyją

Niemowlę znalezione pod gruzami. To dziewczynkaEPA

46 godzin pod trzęsieniu ziemi, z gruzów zawalonego domu wyciągnięto 14-dniowe niemowlę. Ratownicy wyjęli dziecko z rąk zakleszczonej pod zwałami betonu matki. Kobietę udało się wydobyć kilka godzin później. Wcześniej media donosiły o innych cudownie ocalonych. 9-letnia Sifa i 18-letni Mesut spędzili w ruinach ponad 30 godzin, zanim zostali wydobyci przez służby ratunkowe.

Ratownicy od niedzieli ścigają się z czasem, aby wydobyć uwięzionych pod gruzami. Za zaginione nadal uznaje się tysiące osób.

We wtorek byliśmy świadkami najbardziej niezwykłego ratunku od czasu niedzielnego kataklizmu w Turcji. Spod gruzów wyciągnięto 14-dniowe niemowlę - 46 godzin po trzęsieniu ziemi. Azra została uratowana spod gruzów w stutysięcznym mieście Ercis w prowincji Wan. Mała dziewczynka została wyjęta z rąk matki, która kurczowo ją trzymała przy piersi przez niemal dwie doby. Kobieta sama nie mogła się poruszyć przywalona tonami betonu. Gdy tylko okazało się, że dziecko żyje, ratowników nagrodzono gromkimi oklaskami. Dziewczynkę natychmiast zabrano do szpitala. Ten niezwykły moment uchwyciły obecne na miejscu ekipy telewizyjne i w ciągu kilkudziesięciu minut fotografie i nagrania wideo z Azrą obiegły cały świat.

Według ostatnich doniesień, ratownikom udało się wydobyć spod gruzów także matkę i babcię 2-tygodniowej dziewczynki. W zawalonym domu wciąż znajduje się jej ojciec. Nie wiadomo, czy mężczyzna przeżył trzęsienie ziemi.

Cudowne ocalenia

W poniedziałek w stutysięcznym mieście Ercis, jednym z tych, które najbardziej ucierpiały wskutek trzęsienia, uratowano 9-letnią Sifę i 18-letniego Mesuta. Oboje byli wystraszeni, wyczerpani i wyziębieni, bo wieczorem temperatura spadła zaledwie do kilku stopni Celsjusza. Dziewczynka pod gruzami spędziła 34 godziny. Nastolatek pod zawaloną herbaciarnią, do której przyszedł z przyjaciółmi, przebywał 32 godziny. Zginęło 370 osób Bilans ofiar śmiertelnych niedzielnego trzęsienia ziemi na wschodzie Turcji wzrósł do 370, a liczba rannych wynosi ponad 1300 - poinformowało we wtorek w komunikacie tureckie centrum ds. klęsk żywiołowych. Poprzedni bilans mówił o 366 ofiarach. Epicentrum niedzielnego trzęsienia ziemi o sile 7,2 w skali Richtera znajdowało się 17 kilometrów na północny wschód od miasta Wan, będącego głównym ośrodkiem prowincji o tej samej nazwie. W akcji ratunkowej bierze udział trzy tysiące osób, 145 ambulansów i sześć batalionów wojska oraz specjalnie wytresowane psy.

CZYTAJ SPECJALNY RAPORT O TRZĘSIENIU ZIEMI W TURCJI

Autor: twis,jak/tr,gak,aq,ms / Źródło: tvn24.pl, ENEX, APTN

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nocą w całej Polsce będzie mroźno i jeszcze w niektórych regionach może obficie padać śnieg. W poniedziałek aura się poprawi.

Mroźna noc. W części kraju dosypie śniegu

Mroźna noc. W części kraju dosypie śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Nadchodzące godziny przyniosą nam kontynuację zimowych zagrożeń - miejscami będzie silnie sypać śnieg i mogą wystąpić zamiecie. Pod wieczór i w nocy nawierzchnie okażą się śliskie.

IMGW ostrzega. Cztery rodzaje zagrożeń

IMGW ostrzega. Cztery rodzaje zagrożeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Szalejący nad Bałtykiem sztorm spowodował cofkę w kilku miejscowościach, m.in. w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach. W portach w Ustce i Mrzeżynie woda zalała bulwary oraz znajdujące się tam lokale usługowe.

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pod naporem mokrego śniegu w miejscowości Łobez (województwo zachodniopomorskie) zawaliły się dach i ściana w hurtowni materiałów budowlanych. Straż pożarna poinformowała, że nie ma osób rannych.

Pod naporem śniegu zawalił się dach magazynu

Pod naporem śniegu zawalił się dach magazynu

Źródło:
TVN24

Ratownicy TOPR ogłosili w niedzielę drugi stopień zagrożenia lawinowego. Z powodu intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru panują bardzo niekorzystne warunki turystyczne.

"Gwałtowne pogorszenie sytuacji" w Tatrach

"Gwałtowne pogorszenie sytuacji" w Tatrach

Źródło:
PAP

Sobotni atak zimy zakończył się prawie tysiącem interwencji strażaków, głównie na Pomorzu. W dzień doszło do wielu kolizji i wypadków. Mokry, ciężki śnieg łamał konary i przewracał drzewa, uszkadzał linie energetyczne i utrudniał podróżowanie.

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24

W hrabstwie Los Angeles w południowej Kalifornii trwa gaszenie kilku potężnych pożarów, które od wtorku trawią zachodnie i północne obrzeża miasta. W akcji bierze udział blisko 1000 więźniów-strażaków - poinformował w niedzielę portal dziennika "Washington Post". Żywioł pochłonął już życie co najmniej 16 osób. Meteorolodzy ostrzegają przed powrotem silnego wiatru.

Trwa walka z ogniem, silny wiatr może wrócić. "Nie wygląda to dobrze"

Trwa walka z ogniem, silny wiatr może wrócić. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Alert RCB został wysłany do mieszkańców południowej Polski. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed bardzo silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu.

Alert RCB wciąż w mocy. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB wciąż w mocy. "Zachowaj ostrożność"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW

Start rakiety New Glenn jest zaplanowany na poniedziałkowy poranek. Sprzęt został zaprojektowany przez Blue Origin, firmę Jeffa Bezosa, i ma służyć do wynoszenia dużych ładunków na orbitę okołoziemską. Jak zapowiadają przedstawiciele przedsiębiorstwa, niektóre elementy systemu polecą w kosmos wielokrotnie.

New Glenn czeka na start. Wyniesie ładunek, jakiemu nie sprostają nawet rakiety Elona Muska

New Glenn czeka na start. Wyniesie ładunek, jakiemu nie sprostają nawet rakiety Elona Muska

Źródło:
CNN, AFP