Czerwiec w Uniejowie zapowiada się bardzo aktywnie. Sprawdź w jaki sposób można spędzić wolny czas.
Sztukę układania obrazów kwiatowych można podziwiać w Uniejowie podczas polsko - włoskiego weekendu 10 oraz 11 czerwca, gdzie serdecznie zaprasza Uniejów Uzdrowisko Termalne.
W sobotę artyści z zaprzyjaźnionego włoskiego stowarzyszenia „Infioritalia” usypali wielkoformatowy obraz z pyłu kwiatowego. Kompozycja swoim motywem będzie nawiązywała do trwającej od 2015 roku współpracy pomiędzy stowarzyszeniem z Włoch i gminą Uniejów. Natomiast mieszkańcy Spycimierza ułożą z żywych kwiatów wzór ilustrujący legendę o spycimierskiej kasztelance.
W niedzielę 11 czerwca będzie można spróbować własnych sił w tworzeniu tzw. sztuki ulotnej. Od godziny 11.00, również na placu łączącym zamkową bramę i „Termy Uniejów”, pod okiem włoskich artystów będą prowadzone warsztaty usypywania obrazów z pyłu kwiatowego. Udział w wydarzeniu jest oczywiście bezpłatny.
Uniejów przyjazny dla smakoszy
Tradycyjnie pod koniec kwietnia Uniejów stał się rajem dla smakoszy, a to dzięki przeprowadzanej w ramach IV Uniejowskiego Festiwalu Smaków, akcji degustacyjnej pod hasłem „Smakowite spacery po Uniejowie”. Celem Uniejowskiego Festiwalu Smaków jest promocja lokalnych produktów oraz kuchni regionalnej i tradycji z nią związanych. Festiwal inspiruje miejscowych restauratorów i kucharzy, a także mieszkańców do odkrywania i wprowadzania do swojego jadłospisu rodzimych produktów, tradycji i przepisów kulinarnych, typowych dla naszego regionu. W tym roku główne nagrody zdobyły: „Warciański sandacz z cukinią w sosie holenderskim”, „Sandacz znad Warty” oraz deser „Biała Dama”.
Niesamowite działanie wody geotermalnej
Uniejowska woda geotermalna jest jednym z najcenniejszych skarbów natury ukrytych 2 km pod ziemią. To lokalne bogactwo, dzięki któremu miasteczko przeżywa swój ponowny rozkwit. Uniejowski gorący skarb ma temperaturę około 68 st. C i mineralizację 8 g/l. Jest to woda mineralna, średnio zmineralizowana, słonawa, o właściwościach leczniczych potwierdzonych badaniami naukowymi. Pod względem składu chemicznego jest to woda chlorkowo-sodowa z zawartością składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez, wodorowęglany, związki siarki, żelazo, brom, jod, potas, fluor i kwas metakrzemowy. Z uwagi na słony smak wody jest ona określana potocznie solanką. Uniejowska woda geotermalna to dobrodziejstwo dla ciała (profilaktyka i wspomaganie leczenia chorób) i energia witalna dla ducha (relaks, odprężenie, redukcja stresu). Popularny w dzisiejszych czasach łaciński skrót SPA – sanus per aquam (zdrowy poprzez wodę) doskonale oddaje działanie wody geotermalnej i charakter uzdrowiska termalnego Uniejów.
Autor: TVN Meteo / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo