Hasło "turystyka kosmiczna" (ang. "space tourism") trafiło do internetowej wersji jednego z najważniejszych słowników - The English Oxford Dictionary. To reakcja na prężny rozwój prywatnego sektora lotów kosmicznych i rosnącą ilość ofert podróży na orbitę, skierowanych do ludzi spoza wąskiego grona astronautów.
O nowym wpisie w internetowej wersji słownika oksfordzkiego poinformowało wydawnictwo Oxford University Press. English Oxford Dictionary jest uznawany za najbardziej wyczerpujący i metodyczny słownik języka angielskiego. Jego tradycyjna wersja skupia się przede wszystkim na historycznym rozwoju i użyciu słów, natomiast oddzielna wersja internetowa, czyli Oxford Dictionaries Online (ODO) dokumentuje przede wszystkim aktualne zmiany.
Turystę też uwzględnili
Hasło "turystyka kosmiczna" zostało zdefiniowane jako "podróżowanie w kosmos w celach rekreacyjnych". W rozwinięciu podano przykład użycia tego terminu w zdaniu: "Space tourism could be a $10 billion-per-year industry within two decades" ("W ciągu dwóch dekad turystyka kosmiczna może stać się gałęzią gospodarki wartą 10 mld dol. rocznie"). Pojawił się również termin pochodny - "space tourist" czyli "kosmiczny turysta".
Dodanie hasła "turystyka kosmiczna" do ogólnodostępnej bazy ODO nastąpiło w ramach kwartalnej aktualizacji leksykonu. Poza hasłem odnoszącym się do nowoczesnego rodzaju turystyki wprowadzono do niego też kilka innych okresleń.
Wśród nich znalazły się m.in. "buzzworthy" (wzbudzający zainteresowanie i uwagę publiczności, rozgłos w mediach i komentarzach), "selfie" (zdjęcie zrobione samemu sobie za pomocą smartfona lub kamerki internetowej i umieszczone na portalach społecznościowych) oraz "twerking" (prowokujący seksualnie taniec do muzyki popularnej z z charakterystycznym wypychaniem bioder). Czytaj więcej o twerkingu: Sprośny taniec Miley Cyrus trafił do słownika
Popularne od lat 90.
Nowe hasła odzwierciedlają rozwój języka angielskiego. Ich wprowadzenie do słownika stanowi potwierdzenie, że przyjęły się w angielszczyźnie i są często stosowane. Jak wyjaśnił Angus Stevenson z Oxford Dictionaries Online, internetowa wersja słownika co rok wzbogaca się średnio o tysiąc nowych pozycji.
Choć termin "turystyka kosmiczna" może mieć dłuższą historię, współcześnie jego użycie rozpowszechniło się wraz z popularyzowaniem tematu "cywilnych" podróży w kosmos przez prywatne firmy rozwijające technologie rakietowe.
Przybywa kosmicznych przewoźników
Od 2001 r. firma Space Adventures z amerykańskiej Wirginii oferuje miejsca na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz w lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dotąd z takiej mozliwości skorzystało siedmiu milionerów i miliarderów, wśród nich biznesmen Dennis Tito czy Guy Laliberté, współzałożyciel Cirque du Soleil. W zeszłym roku firma ogłosiła, że w 2025 r. na ISS ma polecieć słynna śpiewaczka Sarah Brightman.
Inny silny gracz w tej branży - Virgin Galactic należąca do przedsiębiorcy i miliardera Richarda Bransona - ma już 600 klientów zapisanych na orbitalne podróże statkiem SpaceShipTwo, które mają ruszyć w 2014 r. Firm, które chcą świadczyć podobne usługi, przybywa - należą do nich m.in. XCOR Aerospace ze statkiem Lynx, Boeing dysponujący kapsułą CST-100 czy Excalibur Almaz wykorzystujący ulepszone statki rosyjskie.
Autor: js/mj / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock