O Ustroniu, niezwykłym uzdrowisku leżącym na terenie województwa śląskiego, opowiadali nam znawcy jego historii i architektury.
Choć uzdrowisko Ustroń w tym roku obchodzi 50-lecie, to jego historia jest znacznie dłuższa.
- Pierwsze wzmianki o pobycie kuracjuszy w Ustroniu pochodzą z połowy XVIII wieku - mówiła Bożena Kubień, regionalistka. - Wówczas na te tereny zjeżdżano na popularne wówczas kuracje żętycowe, czyli z serwatką z mleka owczego, które były skuteczne w leczeniu anemii oraz dolegliwości układu pokarmowego - dodała.
W drugiej połowie XVIII wieku zapoczątkowano w Ustroniu wielki przemysł hutniczy. Co zaskakujące, szedł on w parze z działalnością uzdrowiska. W Ustroniu stosowano pomagające na reumatyzm kąpiele... żużlowe.
Piramidy
Także architektura Ustronia, zwłaszcza w dzielnicy Zawodzie, intryguje. Opowiadał nam o niej Mateusz Bielesz, producent filmu dokumentalnego "Uzdrowisko. Architektura Zawodzia".
Miejsce dla aktywnych
Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, zajmująca się promocją Ustronia, przekonywała, że to nie tylko miasto dla Kuracjuszy.
- Mamy mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi, dla aktywnych osób, mnóstwo imprez sportowych, biegi górskie, zawody rowerowe - wymieniała. Podkreśliła też, że Beskidy, w których leży Ustroń, to łagodne góry. Iść w nie może każdy, ale kto nie ma siły, może skorzystać z kolei linowych.
Autor: map / Źródło: TVN Meteo