El Niño w najbliższych miesiącach okaże się łagodniejszy niż przypuszczano - prognozuje amerykańska National Weather Service. To dobra informacja dla rolników w Azji, ale już mniej dla firm petrochemicznych wydobywających ropę w Zatoce Meksykańskiej.
Według informacji podanych przez National Weather Service El Niño - z hiszpańskiego "chłopczyk" - prawdopodobnie rozwinie się słabiej niż pierwotnie zakładano.
"Modele pogodowe zakładają słabszy rozwój trendu na półkuli północnej w okresie od września do lutego 2013 roku" - poinformowano w komunikacie.
To dobra informacja dla krajów, których produkcja rolna jest mocno uzależniona od warunków pogodowych.
Dobra informacja dla Indonezji
Z dziejszego komunikatu mogą się cieszyć rolnicy w Indonezji. Spokojniejszy El Niño oznacza dla tego regionu sporo deszczu podczas pory monsunowej we wrześniu. Intensywne opady deszczu to większe zbiory.
El Niño charakteryzuje się bowiem podwyższeniem powierzchniowych temperatur wody w centralnej i wschodniej części równikowych obszarów Oceanu Spokojnego. Jego wyoka aktywność wiąże się z występowaniem suszy w Australii, Indonezji i na północno-wschodnich obszarach Ameryki Południowej, a także ulewnych opadów w Ekwadorze i północnym Peru.
Średnia dla Zatoki Meksykańskiej
El Niño zmniejsza z kolei szanse tworzenia się burz w basenie Atlantyku podczas trwającego do końca listopada sezonu huraganowego. To ważne dla przemysłu naftowego, bo silny wiatr grozi nawet obalaniem platform wiertniczych i ograniczeniem produkcji.
I właśnie mniejsza aktywność El Niño może przyprawić o ból głowy gigantów przemysłu naftowego. Szczególnie dla tych, które wydobywają surowce w Zatoce Meksykańskiej.
Zagwozdka dla klimatologów
El Niño wzbudza ogromne zainteresowanie klimatologów. To trend pogodowy powstający w sytuacji, gdy przesuwa się strefa pasatów wiejących w obszarach okołorównikowych. Towarzyszy mu występowanie niezwykle wysokich temperatur w centralnej i wschodniej części równikowych obszarów Oceanu Spokojnego.
Chociaż jest obserwowany na Pacyfiku, ze względu na krążenie mas wód we wszechoceanie ma wpływ na pogodę na całej planecie.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: Reuters