Czerwiec 2015 roku był najcieplejszym czerwcem od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić takie pomiary - ogłosiła w poniedziałek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).
Według raportu NOAA czerwiec 2015 był najcieplejszym czerwcem od czasu rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych. W miesiącu tym średnia temperatura nad całym globem była o 0,88 st. C wyższa od średniej dla XX wieku. Była także najwyższa dla czerwca od 1880 roku. Wcześniejszy rekord należał do 2014 roku, gdzie przewyższał średnią o 0,12 st. C.
Połowa roku wyjątkowo ciepła
Pierwsza połowa tego roku też była wyjątkowo ciepła, z rekordowymi temperaturami, co dowodzi, że globalne ocieplenie trwa. Porównując pierwsze półrocze 2015 roku, średnia temperatura na Ziemi przewyższała o 0,85 st. C średnią.
Globalne ocieplenie postępuje
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) opublikował w 2014 roku raport, w którym wykazano, że "temperatura powierzchni lądów i oceanów na całym świecie wzrosła od początku XX wieku prawie o 1 stopień C, a w niektórych częściach Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej wzrost ten wyniósł do 2,5 st. C".
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegał na początku lipca, że jeśli nie powstrzymamy procesu globalnego ocieplenia, do końca stulecia może ono wzrosnąć o 5-6 st. C. Tegoroczna konferencja klimatyczna ONZ odbędzie się w Paryżu w dniach 30 listopada-11 grudnia.
Fala upałów w Europie
Ostatnie dwa tygodnie czerwca oraz pierwsze dni lipca 2015 roku dla zachodniej Europy były rekordowo upalne. Holandia, Szwajcaria i Niemcy pobiły własne rekordy maksymalnej odnotowanej temperatury. Chłodniej było z kolei w Turcji czy w kurortach położonych nad Morzem Czarnym.
Za upał w Europie obwinia się prąd strumieniowy i ośrodek wysokiego ciśnienia.
Rekordy w Europie (lipiec)
2 lipca temperatura powietrza w holenderskim mieście Maastricht wyniosła 38,2 st. C. Według NASA jest to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano w Holandii. Słupki rtęci w Kitzingen w Niemczech 5 lipca sięgnęły 40,3 st. C. Dwa dni później w Genewie w Szwajcarii zanotowano 38,9 st. C. Są to, zdaniem naukowców z amerykańskiej agencji kosmicznej, najwyższe wartości jakie zanotowano w tych krajach. Takie miasta jak Londyn, Paryż, Berlin, Kordoba, Frankfurt czy Madryt były blisko pobicia swoich rekordów temperatury.
Upały w Chorwacji
Również w Chorwacji (w lipcu) odnotowano kilka rekordów związanych z falą upałów, która utrzymuje się nad krajem od trzech dni. W mieście Ploce zarejestrowano najwyższą temperaturę kiedykolwiek. Wcześniejszy rekord należał do 4 sierpnia 1981 roku, kiedy to słupki rtęci wskazały 42,8 st. C. Blisko rekordów temperatury dla lipca znajdują się takie miejsca, jak Dubrownik (38,4 st. C), Hvar (37,7 st. C), Knin (41,4 st. C) czy Zadar (35,8 st. C).
Obecnie w tym kraju w wielu miejscach obowiązuje najwyższy trzeci poziom ostrzeżeń (czerwony). Władze ostrzegają i apelują o zachowanie bezpieczeństwa.
Ostrzeżenia w Hiszpanii
Również hiszpańska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek (20 lipca) ostrzeżenia z powodu rosnącej temperatury. W wielu miejscach termometry pokazują wartości powyżej 30 stopni.
Prowincje, dla których wydano ostrzeżenie to: Kadyks, Kordoba, Granada, Huelva, Jaen, Malaga, Sewilla, Saragossa, Albacete, Ciudad Real, Cuenca, Guadalajara, Toledo, Avila, Lleida, Madryt, Badajoz i Majorka.
W Kordobie i Jaen upał może osiągnąć nawet 40 st. C.
Upały w innych regionach świata
Na początku lipca, w Chinach ogłoszono pomarańczowy alert pogodowy. Nad Regionem Autonomicznym Xinjiang Uygur przechodzi fala upałów. W piątek w Turpanie termometry wskazały 43 st.C.
Gdzie indziej upały są jeszcze większe. W Turkmenistanie czerwiec, z temperaturą powyżej 40 stopni w cieniu, był najgorętszy od 1891 roku. We wtorek było tam powyżej 47 stopni. W zeszłym miesiącu z powodu upałów w Pakistanie zmarło ponad 1 200 ludzi, a w maju w Indiach ponad 2 tys.
Autor: AD, pw/rp / Źródło: NOAA,PAP
Źródło zdjęcia głównego: NOAA