Charakterystyczną tęczową poświatę w atmosferze Wenus udało się zarejestrować sondzie kosmicznej Venus Express. To pierwszy przypadek zjawiska glorii uchwyconego poza naszą planetą. Jego obserwacja pozwoliła naukowcom lepiej poznać atmosferę "planetarnej siostry" Ziemi.
Tęczowa poświata na Wenus to rodzaj glorii, czyli zjawiska optycznego utworzonego przez światło przechodzące przez chmurę kropelek cieczy o podobnych rozmiarach. Powstaje ona, kiedy światło odbija się od kulistych cząsteczek takiej chmury w tym samym kierunku, z którego pada. W ten sposób tworzy się pierścień światła widoczny tylko gdy obserwator (w tym przypadku statek kosmiczny) znajduje się bezpośrednio między centrum glorii a słońcem.
Chmury kwasu siarkowego
Tak właśnie działo się, kiedy należąca do Europejskiej Agencji kosmicznej sonda Venus Express obserwowała Wenus i znalazła się w odpowiedniej pozycji, żeby uchwycić ten spektakularny widok. - Nigdy dotąd nie udało się zaobserwować pełnej glorii w środowisku pozaziemskim - podkreślił Wojciech Markiewicz, badacz z Instytutu Maxa Plancka.
To nie tylko historyczne, pierwsze zdjęcie takiego zjawiska występującego w kosmosie daleko od naszej planety. Okazuje się, że pomogło też naukowcom potwierdzić pewne przypuszczenia. Już wcześniej uważali, że atmosfera Wenus zawiera kropelki bogate w kwas siarkowy. Badania sondy Venus Express pozwoliły na lepsze scharakteryzowanie tych kropelek.
Tajemniczy absorber
Z obserwacji wynika, że mają one około 1,2 mikrometra średnicy, co w przybliżeniu odpowiada 1/50 szerokości ludzkiego włosa. Różnice w jasności pierścieni obserwowanej glorii sugerują natomiast, że chmury kropelek nie składają się tylko z mieszanki kwasu siarkowego z wodą, ale muszą się w nich znajdować również inne związki chemiczne.
Jedno z możliwych wyjaśnień jest takie, że za widoczne w ultrafiolecie zaciemnienia w szczytach wenusjańskich chmur odpowiada "absorber UV", nieznany składnik atmosfery, który badacze starają się zidentyfikować od lat.
Autor: js/map / Źródło: popsci.com, ESA
Źródło zdjęcia głównego: NASA/C. Wilson/P. Laven