Miejskie światła dodają uroku nocnym ulicom, jednak zabierają coś, co dała nam natura - niebo pełne gwiazd. Ten film jest częścią kampanii, mającej na celu zbadanie wpływu zanieczyszczenia środowiska światłem (ang. light pollution).
Efekt ten jest najbardziej widoczny w rozwiniętych i gęsto zaludnionych miastach w m.in. w USA. Poniższy film przedstawia połączenie timelapse obrazujący nocne życie Miasta Aniołów i ruch sklepienia niebieskiego.
Problem postępu
Ilość sztucznego oświetlenia wrasta wraz z postępem technologicznym od połowy XX wieku. Ich źródłem są uliczne oświetlenia, reklamy i iluminacje obiektów. Nadmiar miejskich świateł rozprasza się w atmosferze powodując tzw. zanieczyszczenie światłem powodując wzrost jasności nocnego nieba. Przez to, na niebie zamiast rozgwieżdżonego nieba widzimy zaledwie kilka najjaśniejszych gwiazd.
Dotyczy 2/3 ludzkości
Szacuje się, że dwie trzecie ludzkości żyje w obszarach zanieczyszczonych przez światło. W krajach rozwiniętych jest dużo gorzej: w Stanach Zjednoczonych – 97%, a w Unii Europejskiej – 96% ludzi mieszka na obszarach, w których nocne niebo nigdy nie jest ciemniejsze niż przy Księżycu świecącym w kwadrze. W takich obszarach nie można dokonywać obserwacji gwiazd.
Autor: PW/rp / Źródło: x-news