Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonała z orbity fotografię Bałtyku, na której świetnie widać polskie wybrzeże. Wyjątkowo silny efekt kontrastu rozświetlonej wody i ciemnego lądu jest zasługą zachodzącego słońca.
Astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił zdjęcia panoramy widocznej z tylnych okien statku kosmicznego. Na fotografii uwieczniony jest zachód słońca i rozświetlone Morze Bałtyckie.
Półwysep Helski o zachodzie słońca
W dolnej części zdjęcia wyraźnie widać polskie wybrzeże: Hel i Mierzeje Wiślaną wraz z Zalewem Wiślanym. Linia brzegu ostro kontrastuje z wodami Bałtyku odbijającymi blask przez zachodzące słońce. Taki obraz widać tylko przez krótką chwilę, ale astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej udało się to uchwycić.
Cieśnina Skagerrak
Najjaśniejszy refleks, u wybrzeży Norwegii, Szwecji i Danii zaznacza wąską cieśniję Skagerrak, która łączy Morze Północne z Bałtykiem. Pośrodku zdjęcia dobrze widoczne są szwedzkie jeziora, które doskonale odbijają promienie słoneczne. Warto też zwrócić uwagę na chmury, które rzucają rozmaite cienie na powierzchnie Morza Bałtyckiego. Na dole zdjęcia, poza polskim wybrzeżem widać również Mierzeję Kurońską, której południowa część należy doi Obwodu Kaliningradzkiego (Rosja), a północna - do Litwy.
Zdjęcie zostało wykonane przez załogę 40 ekspedycji.
Autor: mab/mj / Źródło: earthobservatory.nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: NASA