Chandra i Spitzer, dwa należące do NASA teleskopy, gromadzą dane, dzięki którym powstają grafiki pozwalające badaczom na dokonywanie coraz to nowych odkryć w dziedzinie młodych gwiazd. Takich jak na przykład to, w jaki sposób powstały te wypełniające obłok molekularny Cepheus B.
Na wizerunku, skomponowanym z danych zebranych przez pracujący w zakresie promieni rentgenowskich teleskop kosmiczny Chandra i posługujący się podczerwienią Kosmiczny Teleskop Spitzera, widnieje Cepheus B - obłok molekularny położony w konstelacji Cefeusza, ok. 2,4 tys. lat świetlnych od Ziemi.
Obłok molekularny to region, w którym zgromadzony jest gaz międzygwiazdowy i pył, który pozostał po formowaniu się galaktyki. W większości składa się z cząsteczkowego wodoru.
Wyłapują młode gwiazdy
Dane z Teleskopu Kosmicznego Spitzer na zdjęciu pojawiają się w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim - pokazują obłok molekularny, a także młode gwiazdy w środku i na zewnątrz niego. Ten teleskop wychwytuje przede wszystkim tzw. dysk protoplanetarny, który otacza wyłącznie najmłodsze gwiazdy. Dzięki temu astrofizykom łatwo jest określić ich wiek.
Dane z Chandry "świecą" na fioletowo. Ten teleskop, dzięki silnemu promieniowaniu rentgenowskiemu, wyłapuje z kolei pozostałe młode gwiazdy.
Umożliwiają nowe odkrycia
Współpracując, Chandra i Spitzer umożliwiają astrofizykom dokonywanie nowych odkryć dotyczących tego, jak powstają gwiazdy. Według ostatnich badań, za narodziny gwiazd w Ceheus B odpowiada jedna bardzo jasna, masywna gwiazda pozostająca poza obłokiem molekularnym.
Autor: map//aq / Źródło: NASA