Ponad rok temu na Syberii odkryto liczne kratery, których pochodzenie nie było znane naukowcom. Okazuje się, że za ich powstaniem stoją przede wszystkim procesy termokrasowe. Specjaliści przewidują, że za rok zamienią się w jeziora.
- Jesteśmy w stanie już podać z większą pewnością przyczynę powstania kraterów. Jest ona powiązana z termokrasem (formy powstałe w obszarach marzłoci wskutek wytapiania lodu - przyp. red. ) oraz z przemieszczaniem się gazów pod powierzchnią ziemi - powiedział Wasilij Bogojawleński, profesor z Rosyjskiej Akademii Nauk, który prowadził ostatnią ekspedycję związaną z tajemniczymi kraterami.
Wybuchowe pingo
Wierzy, że zostały utworzone z pingo, czyli pagórka u szczycie którego znajduje się lód. W ramach przepływu ciepła we wnętrzu ziemi pingo zaczęło się nagrzewać, skutkiem czego lód roztopił się. Jego miejsce zajął gaz ze szczelin pod powierzchnią ziemi.
- Wiem na pewno, że pod tym otworem (B-1 – przyp. red.) znajduje się szczelina, przez którą gaz dostał się do topniejącego pingo, który w końcu wybuchł.
Specjaliści podejrzewają, że tajemniczym gazem był metan, ale pomiary nie potwierdzają podwyższonego stężenia tego gazu w miejscu otworów.
- Pingo zapada się zawsze po stopnieniu lodów, ale nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy, jak wybucha on od gazu. Jest to bardzo ciekawy proces - powiedział Bogojawleński.
Uważa, że inne kratery powstały w ten sam sposób, ale aby to potwierdzić należy przeprowadzić dodatkowe badania.
Przyszłe jeziora
W ostatnim miesiącu w jednym z kraterów zauważono wodę. Badacze przede wszystkim obserwują jeden z najbardziej znanych dziur, zwaną B-1. Dzięki analizom z echosondy udało się ustalić jej głębokość na ponad 60 metrów. Zdziwiło to naukowców, ponieważ wcześniej szacowali, że wartość ta jest dużo mniejsza. Ekspertów zadziwia też w jakim tempie, po wiosennych roztopach, otwór zapełnia się wodą. Tafla wody znajduje się zaledwie 10 metrów od krawędzi krateru, a naukowcy są świadkami jak na ich oczach tworzy się jezioro.
- Uważam, że w następnym roku otwór cały zapełni się wodą i zamieni się w jezioro. Krawędź otworu zostanie wymyta przez deszcz i roztopy, a woda sięgnie brzegów dziury. Ciężko powiedzieć co się zim stanie za 10-20 lat - powiedział Wasilij Bogojawleński.
Autor: AD/rp / Źródło: siberiantimes.com