Pasy zapięte, czas start! Zapraszamy na podróż w czasie dookoła świata. Zobaczycie, jak po względem rozwoju technologicznego i przemysłowego zmieniała się nasza planeta na przestrzeni ostatnich lat.
Film powstał dzięki ponad dziesięcioletniej pracy astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Składa się z sekwencji zdjęć wykonanych w kosmosie od 2000 roku do dnia dzisiejszego. Widać na nim, jak rozwijały się metropolie i centra przemysłowe, a wszystko w tle niesamowitych zjawisk atmosferycznych.
Historia fotografowania Ziemi
ISS utrzymuje się na orbicie na wysokości od 354 do 460 km nad Ziemią. Takie usytuowanie zapewnia doskonały widok na ziemską scenerię. A jej podgląd odbywa się już ponad 40 lat. Począwszy od misji Mercury w 1960 r., astronauci wykonali w sumie 700 tys. zdjęć, które pomagają monitorować zmiany zachodzące na naszej planecie.
Oprzyrządowanie do obserwacji Ziemi zawiera obecnie profesjonalne aparaty cyfrowe oraz rozmaite obiektywy. Astronauci wykonujący zdjęcia Ziemi szkoleni są pod kątem obserwacji naukowych, w tym geologicznych, oceanograficznych, środowiskowych i meteorologicznych.
Z Ziemi w kosmos i z powrotem
Naukowcy stacjonujący na ziemi wybierają i okresowo aktualizują obszary, które mają być fotografowane. Polecenia wykonania zdjęć przesyłają astronautom wraz ze wskazaniem najlepszych miejsc do wykonania zdjęć (podają współrzędne i kąt fotografowania)
Obserwacje fotograficzne dotyczą głównie delt w Azji Południowo-Wschodniej, raf koralowych, głównych miast i smogu nad przemysłowymi regionami globu. Wykonuje się też zdjęcia miejsc, gdzie dochodzi do katastrof naturalnych (powodzie, susze, wybuchy wulkanów, tsunami) oraz długoterminowych ekologicznych terenów badawczych.
Fotografie wykonane przez astronautów uzupełniają zdjęcia satelitarne i fotografia lotnicza. Dane wykorzystywane są m.in. do opracowywania map.
Perełki fotografii
Zdjęcia, których żadnemu fotografowi nie uda się wykonać z Ziemi w tak szerokich ujęciach, to m.in. wschody i zachody nad naszą planetą, zmiany w ziemskiej atmosferze, zorze polarne, a także huragany i burze
Autor: mm/mj / Źródło: scientificamerican.com