Sztuczna inteligencja może skuteczniej niż lekarz zdiagnozować raka piersi

[object Object]
Jak wykryć raka piersi?Fakty TVN
wideo 2/6

Sztuczna inteligencja dokładniej od lekarzy może diagnozować nowotwór piersi. Taki wniosek sugeruje badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, opublikowane w czasopiśmie "Nature". Zdaniem naukowców wykorzystywanie sztucznej inteligencji pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i odciążenie lekarzy.

Międzynarodowy zespół naukowców, w skład których wchodzą badacze z Google Health i Imperial College London, zaprojektował i przetestował model komputerowy, bazując na zdjęciach rentgenowskich prawie 29 tysięcy kobiet.

Obecnie w systemie brytyjskiej opieki zdrowotnej (NHS) zdjęcia rentgenowskie każdej kobiety analizuje dwóch radiologów. W rzadkich przypadkach, gdy wystawią sprzeczne opinie, zdjęcia ocenia jeszcze trzeci lekarz.

Sztuczna inteligencja otrzymała natomiast anonimowe obrazy z mammografu, dzięki czemu kobiety nie mogły być zidentyfikowane. Wyniki wykazały, że algorytm był tak dobry, jak obecny system podwójnego odczytu i skuteczniejszy w wykrywaniu raka niż jeden lekarz. W porównaniu z jednym radiologiem w Wielkiej Brytanii stwierdzono zmniejszenie o 1,2 punktu proc. liczby fałszywie dodatnich wyników, natomiast o 2,7 punktu proc. niższe była liczba wyników fałszywie ujemnych wyników. Sztuczna inteligencja ma też jedną podstawową zaletę: w przeciwieństwie do ludzi może działać nieprzerwanie.

- Nasz zespół jest naprawdę dumny z tych wyników badań. Sugerują, że jesteśmy na drodze do opracowania narzędzia pomagającego wykryć raka piersi z większą dokładnością - powiedział Dominic King z Google Health.

CZYTAJ TAKŻE: "Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć nawet o połowę"

"Trzy czwarte nowotworów zależy od nas". Lekarki zachęcają do badań odważnymi zdjęciami
"Trzy czwarte nowotworów zależy od nas". Lekarki zachęcają do badań odważnymi zdjęciamiFakty TVN

Szybsza diagnoza

Na razie jednak nic nie wskazuje, aby sztuczna inteligencja w tej kwestii mogła zastąpić lekarza z krwi i kości. Aby ją stworzyć, potrzebni byli ludzie. Opisywane wyniki są tylko badaniami, a algorytm nie został dopuszczony do pracy z pacjentami. Nawet gdyby został, za każdą diagnozę byłby odpowiedzialny przynajmniej jeden radiolog.

Jak mówią badacze, sztuczna inteligencja mogłaby jednak w znacznym stopniu wyeliminować potrzebę odczytywania badania mammograficznego przez dwóch lekarzy, dzięki czemu byliby oni w mniejszym stopniu obciążeni pracą.

Zdjęcia rentgenowskie mogą być zanalizowane przez system komputerowy w ciągu kilku sekund, dlatego zastosowanie sztucznej inteligencji daje szansę na przyśpieszenie stawiania diagnozy.

- To obiecujące badania, które sugerują, że w przyszłości możliwe może być uczynienie badań przesiewowych dokładniejszymi i bardziej skutecznymi. Oznacza to dla pacjentów mniej czekania i martwienia się, a także lepsze wyniki - powiedziała Sara Hiom, dyrektor ds. wczesnego diagnozowania w Centrum Badań nad Rakiem (CRUK).

"Profilaktyka ma ogromne znaczenie"
"Profilaktyka ma ogromne znaczenie"Fakty TVN

Czym jest rak piersi?

Jak informuje Krajowy Rejestr Nowotworów, rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo w piersi i daje przerzuty do narządów wewnętrznych i węzłów chłonnych. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.

- Liczba zachorowań na raka piersi u kobiet w naszym kraju, podobnie jak w całej Europie, wciąż wzrasta. Dlaczego? Kobiety zaczynają rodzić dzieci w coraz późniejszym wieku, często tylko jedno czy dwoje, karmią je piersią coraz krócej i przyjmują coraz więcej hormonów w ramach antykoncepcji, a potem hormonoterapii zastępczej - wyjaśnia prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder.

Profilaktyka raka piersi

Polska Unia Onkologii podkreśla, że podstawowym i bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi jest systematyczne samobadanie. Polega na oglądaniu stanu piersi i palpacji, czyli badaniu dotykowym.

Kobietom powyżej 20. roku życia zalecane jest również USG piersi. Profilaktyczne USG należy robić raz w roku. Dla kobiet powyżej 40. roku życia może być szczególnie użyteczne, ponieważ - jak czytamy na stronie Polskiej Unii Onkologii - USG pomaga wykryć zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna.

Najlepszym sposobem wykrywania raka piersi jest jednak właśnie mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi. Można dzięki niemu wykryć raka we wczesnym stadium rozwoju oraz takie przypadki, których nie da się wyczuć podczas badania palpacyjnego.

Zobacz materiał "Faktów po południu":

Czym jest rak piersi i jak się badać (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor: ps/aw / Źródło: BBC News, Polska Unia Onkologii, Krajowy Rejestr Nowotworów

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W weekend napłynie chłodniejsze, arktyczne powietrze znad północy Europy. Termometry pokażą miejscami maksymalnie 14 stopni Celsjusza. Nie zabraknie też przelotnych opadów deszczu.

Pogoda na weekend: napłynie arktyczny chłód

Pogoda na weekend: napłynie arktyczny chłód

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 90 kilometrów na godzinę.

Pomarańczowe i żółte alarmy. W porywach może wiać do 90 km/h

Pomarańczowe i żółte alarmy. W porywach może wiać do 90 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 27.09. Nocą w części kraju pojawią się przelotne opady deszczu. W dzień przeważnie będzie pogodnie, tylko miejscami pokropi. Termometry pokażą maksymalnie 23 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 27.09. Nocą popada i mocniej powieje, w dzień do 23 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 27.09. Nocą popada i mocniej powieje, w dzień do 23 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Helene jest huraganem drugiej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Żywioł może przynieść ze sobą bardzo obfite opady deszczu, które doprowadzą do rozległych powodzi. Władze Florydy przygotowują się na uderzenie żywiołu.

Przerwy w dostawach prądu mogą trwać wiele dni. "Prosimy, nie lekceważcie tej burzy"

Przerwy w dostawach prądu mogą trwać wiele dni. "Prosimy, nie lekceważcie tej burzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Reuters, NOAA, The Weather Channel, tvnmeteo.pl

Na farmie krokodyli położonej w północnej części Tajlandii zabito 125 zwierząt. Powodem były obawy przed tym, że gady uciekną podczas trwających w kraju powodzi i będą stanowić zagrożenie dla ludności.

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Źródło:
PAP, theanimalreader.com

Z powodu niebezpiecznych warunków atmosferycznych związanych z huraganowym wiatrem Tatrzański Park Narodowy wstrzymał sprzedaż biletów na szlaki. "Na szlakach łamią się gałęzie i drzewa, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia" - przekazały władze TPN.

Tatrzański Park Narodowy wstrzymuje sprzedaż biletów na szlaki. "Łamią się gałęzie i drzewa"

Tatrzański Park Narodowy wstrzymuje sprzedaż biletów na szlaki. "Łamią się gałęzie i drzewa"

Źródło:
PAP

Po fali ulewnego deszczu sparaliżowane zostało jedno z najludniejszych miast świata - Bombaj. W niektórych miejscach stolicy indyjskiego stanu Maharasztra spadło prawie 275 litrów deszczu na metr kwadratowy. W wyniku podtopień zginęły co najmniej cztery osoby.

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, India Meteorological Department

Alert RCB. Z powodu zagrożenia związanego z silnym wiatrem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę SMS-y z ostrzeżeniami do odbiorców w części trzech województw na południowym wschodzie Polski. W czwartek wiatr może wiać z prędkością do 90 km/h.

Alert RCB na południu Polski. "Zabezpiecz rzeczy"

Alert RCB na południu Polski. "Zabezpiecz rzeczy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Moo Deng to dwumiesięczna hipopotamica karłowata mieszkająca w otwartym zoo Khao Kheow w Tajlandii. Władze instytucji ogłosiły, że od teraz wizyty u Moo Deng odbywać się będą tylko w soboty i niedziele. To skutek jej bijącej rekordy popularności. O zachowaniach wielu ludzi, którzy przychodzą zobaczyć hipopotamkę, dyrektor zoo mówi, że są "okrutne i niebezpieczne". Zagroził podjęciem kroków prawnych.

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Źródło:
NBC News

Poziom wody w rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Na wodowskazach pojawiają się także spadki. Obecnie stan alarmowy jest przekroczony na 20 stacjach hydrologicznych. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW trzeciego, najwyższego stopnia.

Wysoki poziom wody w rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe

Wysoki poziom wody w rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze przepływa przez województwo lubuskie. W nocy jej czoło dotarło do Słubic.

Gdzie jest fala wezbraniowa na Odrze

Gdzie jest fala wezbraniowa na Odrze

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

Najświeższe badania naukowców rzucają nowe światło na awulsję, czyli proces tworzenia się nowego koryta istniejącej rzeki, który może prowadzić do katastrofalnych powodzi. Naukowcy podkreślają, że ich praca może pomóc rządom i planistom zidentyfikować obszary o wysokim ryzyku nagłych zalań.

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Źródło:
PAP, Nature

W środę włoskie służby nadal poszukiwały babci i pięciomiesięcznego dziecka. Zaginęli po tym, jak włoską miejscowość Montecatini Val di Cecina nawiedziła powódź. Akcję utrudniają zniszczenia spowodowane spływem wody z rzek, które mocno wezbrały po ulewach.

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Źródło:
Reuters, Corriere.it, ENEX, PisaToday, Punto Radio, Il Fatto Quotidiano

Zachodnie regiony Słowacji po powodzi zmagają się z plagą komarów - te mnożą się masowo. Na zalane tereny wysłano śmigłowiec, z którego rozpylono specjalną substancję owadobójczą.

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Źródło:
PAP, TASR, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne zwiększyły intensywność opadów deszczu, które wywołały ekstremalną powódź w centralnej Europie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution opublikowanego w środę. Zdaniem naukowców, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia planety, tak katastrofalne zjawiska będą zdarzać się coraz częściej.

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, World Weather Attribution, Reuters

Spośród dziewięciu krytycznych procesów wspierających życie na Ziemi aż sześć przekroczyło bezpieczną granicę, a siódmy proces wkrótce ją przekroczy. Oznacza to wzrost ryzyka trwałych zmian i nieodwracalnych uszkodzeń ekosystemów - wynika z raportu Planetary Health Check (PHC).

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Źródło:
PAP

Nowozelandzcy naukowcy odkryli w głębinach Pacyfiku nowy gatunek ryby, nazywanej "rekinem duchem" lub "rekinem widmo". Wyróżnia się on niezwykle długim pyskiem, który może stanowić połowę długości jego ciała.

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Źródło:
PAP

Nowy satelita pogodowy, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przesłał pierwsze zdjęcia. Urządzenie sfotografowało między innymi przemieszczający się przez Europę niż genueński Boris, czyli sprawcę powodzi między innymi w Polsce. - Chociaż nadal jesteśmy w trakcie uruchamiania satelity, te wstępne wyniki już przekroczyły nasze oczekiwania - powiedział kierownik projektu Ville Kangas.

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Źródło:
PAP, ESA

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi spowodowanych przez tajfun Yagi w Birmie przekroczyła 400 - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na komunikat rządzącej w kraju junty. Żywioł siał spustoszenie w kilku azjatyckich krajach w pierwszej połowie września.

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kot syjamski Rayne Beau, który w czerwcu zaginął w Parku Narodowym Yellowstone, po wielu tygodniach wrócił do właścicieli. Nie wiadomo, w jaki sposób przebył sam niemal 1300 km. Susan i Benny Anguiano liczą, że nagłaśniając historię swojego kota, rozwiążą tę zagadkę.

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Źródło:
The Guardian, KSBY, The New York Times

Psy rasy chow chow pomalowane tak, by przypominały pandy, stały się jedną z największych atrakcji w ogrodzie zoologicznym Shanwei w Chinach, a następnie hitem w sieci. Pomysł na farbowanie psów miał zwiększyć zainteresowanie zoo.

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Źródło:
China Daily, CNN, Global Times, Sky News

Służby zastrzeliły niedźwiedzia polarnego, który zbliżył się do jednego z domów w odległej wiosce na Islandii. Pojawienie się drapieżnika wywołało obawy wśród mieszkańców. Po raz ostatni zwierzę tego gatunku było widziane w tym kraju w 2016 roku.

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Źródło:
CNN

Po ulewach w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek doszło do zalań i podtopień na południowym wschodzie Wielkiej Brytanii. Ogłoszono około 100 ostrzeżeń i alertów powodziowych. Na niektórych obszarach w ciągu doby spadło tyle deszczu, ile zwykle w dwa miesiące.

Ogromne opady w Anglii. Zalane domy i drogi, uwięzieni ludzie

Ogromne opady w Anglii. Zalane domy i drogi, uwięzieni ludzie

Źródło:
BBC, PAP

Wiele krajów Ameryki Południowej od kilku miesięcy zmaga się z olbrzymimi pożarami. Żywioł pochłonął miliony hektarów lasów dziewiczych oraz innej chronionej roślinności. Amnesty International wystosowała apel do władz tego regionu o podjęcie stosownych działań, które mogłyby zatrzymać szalejący żywioł.

Katastrofalne pożary. Apel o podjęcie "bezprecedensowych działań"

Katastrofalne pożary. Apel o podjęcie "bezprecedensowych działań"

Źródło:
PAP, Amnesty International

Zaświeciło słońce, wody powodziowe wolno ustępują. Na zachodzie Europy rozwija się jednak kolejny niż - Brigitta - który da impuls do rozwoju wtórnego niżu genueńskiego. To typowa sytuacja, bowiem cyklony te pojawiają się seriami. W nadchodzących dniach niż przyniesie ulewy do 100 litrów na metr kwadratowy w Alpach, zahaczy również o południe naszego kraju. Skąd się biorą takie zjawiska, jak jest z nimi na Starym Kontynencie w ostatnich latach i czego możemy spodziewać się w przyszłości? O tym pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Rozwija się kolejny niż genueński. Takie cyklony rzucają cień na naszą przyszłość

Rozwija się kolejny niż genueński. Takie cyklony rzucają cień na naszą przyszłość

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły w poniedziałek Cannes na południu Francji. Ulicami miasta słynącego z festiwalu filmowego płynęły rzeki wody, która zabierała ze sobą auta. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania.

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Źródło:
Reuters, PAP

Nawet w słynącej z ogromnych upałów Arizonie tegoroczne lato zapisze się w historii. Stolica tego amerykańskiego stanu ma za sobą rekordowo długą serię dni, w których temperatura sięgała 100 stopni Fahrenheita lub więcej. To prawie 38 stopni Celsjusza.

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Jeszcze przez kilka dni do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze z południa. Jaki będzie początek jesieni? Co czeka nas pod koniec września i na początku października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się poważne ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się poważne ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

SpaceX chce wystrzelić pięć bezzałogowych statków kosmicznych Starship na Marsa w ciągu dwóch lat - powiadomił właściciel firmy Elon Musk. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to następne mają być misje załogowe.

Elon Musk o planach podboju Marsa. Podał harmonogram

Elon Musk o planach podboju Marsa. Podał harmonogram

Źródło:
PAP