Sztuczna inteligencja dokładniej od lekarzy może diagnozować nowotwór piersi. Taki wniosek sugeruje badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, opublikowane w czasopiśmie "Nature". Zdaniem naukowców wykorzystywanie sztucznej inteligencji pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i odciążenie lekarzy.
Międzynarodowy zespół naukowców, w skład których wchodzą badacze z Google Health i Imperial College London, zaprojektował i przetestował model komputerowy, bazując na zdjęciach rentgenowskich prawie 29 tysięcy kobiet.
Obecnie w systemie brytyjskiej opieki zdrowotnej (NHS) zdjęcia rentgenowskie każdej kobiety analizuje dwóch radiologów. W rzadkich przypadkach, gdy wystawią sprzeczne opinie, zdjęcia ocenia jeszcze trzeci lekarz.
Sztuczna inteligencja otrzymała natomiast anonimowe obrazy z mammografu, dzięki czemu kobiety nie mogły być zidentyfikowane. Wyniki wykazały, że algorytm był tak dobry, jak obecny system podwójnego odczytu i skuteczniejszy w wykrywaniu raka niż jeden lekarz. W porównaniu z jednym radiologiem w Wielkiej Brytanii stwierdzono zmniejszenie o 1,2 punktu proc. liczby fałszywie dodatnich wyników, natomiast o 2,7 punktu proc. niższe była liczba wyników fałszywie ujemnych wyników. Sztuczna inteligencja ma też jedną podstawową zaletę: w przeciwieństwie do ludzi może działać nieprzerwanie.
- Nasz zespół jest naprawdę dumny z tych wyników badań. Sugerują, że jesteśmy na drodze do opracowania narzędzia pomagającego wykryć raka piersi z większą dokładnością - powiedział Dominic King z Google Health.
Szybsza diagnoza
Na razie jednak nic nie wskazuje, aby sztuczna inteligencja w tej kwestii mogła zastąpić lekarza z krwi i kości. Aby ją stworzyć, potrzebni byli ludzie. Opisywane wyniki są tylko badaniami, a algorytm nie został dopuszczony do pracy z pacjentami. Nawet gdyby został, za każdą diagnozę byłby odpowiedzialny przynajmniej jeden radiolog.
Jak mówią badacze, sztuczna inteligencja mogłaby jednak w znacznym stopniu wyeliminować potrzebę odczytywania badania mammograficznego przez dwóch lekarzy, dzięki czemu byliby oni w mniejszym stopniu obciążeni pracą.
Zdjęcia rentgenowskie mogą być zanalizowane przez system komputerowy w ciągu kilku sekund, dlatego zastosowanie sztucznej inteligencji daje szansę na przyśpieszenie stawiania diagnozy.
- To obiecujące badania, które sugerują, że w przyszłości możliwe może być uczynienie badań przesiewowych dokładniejszymi i bardziej skutecznymi. Oznacza to dla pacjentów mniej czekania i martwienia się, a także lepsze wyniki - powiedziała Sara Hiom, dyrektor ds. wczesnego diagnozowania w Centrum Badań nad Rakiem (CRUK).
Czym jest rak piersi?
Jak informuje Krajowy Rejestr Nowotworów, rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo w piersi i daje przerzuty do narządów wewnętrznych i węzłów chłonnych. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.
- Liczba zachorowań na raka piersi u kobiet w naszym kraju, podobnie jak w całej Europie, wciąż wzrasta. Dlaczego? Kobiety zaczynają rodzić dzieci w coraz późniejszym wieku, często tylko jedno czy dwoje, karmią je piersią coraz krócej i przyjmują coraz więcej hormonów w ramach antykoncepcji, a potem hormonoterapii zastępczej - wyjaśnia prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder.
Profilaktyka raka piersi
Polska Unia Onkologii podkreśla, że podstawowym i bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi jest systematyczne samobadanie. Polega na oglądaniu stanu piersi i palpacji, czyli badaniu dotykowym.
Kobietom powyżej 20. roku życia zalecane jest również USG piersi. Profilaktyczne USG należy robić raz w roku. Dla kobiet powyżej 40. roku życia może być szczególnie użyteczne, ponieważ - jak czytamy na stronie Polskiej Unii Onkologii - USG pomaga wykryć zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna.
Najlepszym sposobem wykrywania raka piersi jest jednak właśnie mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi. Można dzięki niemu wykryć raka we wczesnym stadium rozwoju oraz takie przypadki, których nie da się wyczuć podczas badania palpacyjnego.
Zobacz materiał "Faktów po południu":
Autor: ps/aw / Źródło: BBC News, Polska Unia Onkologii, Krajowy Rejestr Nowotworów
Źródło zdjęcia głównego: tvn24