Szlak turystyczny na najwyższy szczyt w Polsce zamknięty. Gwałtowne opady deszczu spowodowały osunięcie się skał uniemożliwiając dotarcie na Rysy. Zdjęcia z Tatr przesłał Reporter 24.
- Zamykamy szlak (na Rysy - red.) do odwołania powyżej Czarnego Stawu, czyli ten górny odcinek podejściowy pod Rysy - mówi Paweł Skawiński, dyrektor TPN.
Na szlak spadły kawałki skał naniesione przez wodę. - Kiedy te kamienie spadły, nie wiadomo. Czy było to podczas wczorajszej potężnej burzy, czy też (...) kamienie samoistnie ruszyły dzisiaj rano - dodaje dyrektor TPN.
Wstępne oceny Skawińskiego, mówią o tym, że szlak może być zamknięty nawet do przyszłego roku.
Kluczowe 200 metrów
W piątek na miejsce zniszczonego szlaku udadzą się specjaliści z TPN, aby dokładnie ocenić skalę zniszczeń. Wykonają także pomiar rumowiska za pomocą zdjęć satelitarnych.
Ze wstępnych oględzin wynika, że zniszczony został szlak na odcinku ok. 200 metrów pomiędzy tzw. Kamieniem nad Czarnym Stawem a Bulą pod Rysami. Jak wyjaśnił dyrektor TPN, w wyniku ulewy ujechały piarżyska spod północnych ścian Wołowego Grzbietu i Żabiego Konia. Oprócz zniszczonej nawierzchni szlaku nad ścieżką wiszą niestabilne głazy, które mogą spaść na dół w każdej chwili.
Świadkiem osuwania się kamieni na szlaku był Reporter 24, które zdjęcie z miejsca zdarzenia przesłał do redakcji Kontakt24.
W Tatrach sezon burzowy
W Tatrach nastał okres burz i ulewnych deszczy. Planując wycieczkę należy być zawsze przygotowanym na zmianę pogody. Nawet, gdy rano jest słonecznie, popołudniami chmurzy się, pada deszcz i grzmi.
W przypadku zbliżającej się burzy należy jak najszybciej zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.
Dyrektor TPN przypomina turystom, że po intensywnych burzach kamienie i skały na szlakach mogą być zdestabilizowane. - W związku z tym zawsze po silnej burzy, silnych wiatrach, silnych opadach pamiętajmy o tym, że idąc w góry może się zdarzyć wypadek losowy, nie zawiniony przez nikogo - że nagle kamień się zsuwa, porywa inne kamienie i w nas uderza - ostrzega Skawiński.
Groźny też śnieg i zwierzęta
W wyższych partiach gór, zwłaszcza w żlebach i miejscach zacienionych można napotkać małe płaty zmrożonego śniegu. Wejście w taki teren bez odpowiedniego obuwia lub raków jest częstą przyczyną upadku.
Władze TPN informują, że w miejscach nasłonecznionych można spotkać żmije, dlatego należy zachować ostrożność; nie należy też zbliżać się do dzikich zwierząt.
Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować i wyjść wcześnie, by wrócić przed zmrokiem. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia.
Autor: mm/rs / Źródło: TVN24, PAP, Kontakt24