Wyrażenie "mieć złamane serce" kojarzy nam się z nieprzyjemnymi doświadczeniami, takimi jak nieodwzajemniona miłość czy odejście ukochanej osoby. Najnowsze badania wykazują, że "złamane serce" może nam także zafundować pozytywne wydarzenie.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Zespół takotsubo, potocznie zwany zespołem "złamanego serca", objawia się niewydolnością serca niemającą podłoża miażdżycowego. Za przyczynę schorzenia podaje się czynniki emocjonalne, czyli nagłe nieprzyjemne doświadczenie, jakim może być wypadek, nieodwzajemniona miłość czy wiadomość o śmierci bliskiej osoby. Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu w Szwajcarii stwierdzili, że przypadłość tę powodują także pozytywne wydarzenia.
Wesele "łamie nam serce"
Naukowcy obserwowali 1750 osób, u których stwierdzono zespół takotsubo. Okazało się, że u około 20 z nich "złamane serce" wywołały szczęśliwe wydarzenia, a były to m.in. urodziny, wesele, ważne uroczystości, sukcesy w sporcie czy narodziny dziecka.
- Wykazaliśmy, że zespół "złamanego serca" jest bardziej powszechny niż dotychczas sądzono i objawia się także u osób będących pod wpływem pozytywnych emocji - powiedziała Jelena Ghadri, badaczka.
Specjaliści podają, że wyniki analiz są przykładem mechanizmu sprzężenia zwrotnego. Zarówno negatywne, jak i pozytywne wydarzenia z naszego życia mogą identycznie wpływać na to, jak je odbiera nasz układ nerwowy.
Wyhodowane serce
W czerwcu 2014 roku szkoccy naukowcy wyhodowali z ludzkich komórek macierzystych tysiąc miniaturowych serc, które wykorzystano do badań medycznych. Testowano leki, które mogą m.in. zahamować rozwój przerostu mięśnia sercowego.
Autor: AD/map / Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock