Susza w Polsce i Europie

Susza w Polsce i Europie

Europa od ponad trzech miesięcy boryka się z suszą. Woda w rzekach opada, lasy płoną, a ceny żywności szybują w górę. Trudna sytuacja jest również w Polsce. W niektórych miejscach poziom wody jest najniższy od stu lat.

Od ponad miesiąca w Europie panuje susza. Za taki stan rzeczy należy obwiniać blokadę wyżową, która rozwijając się nad naszym kontynentem skutecznie uniemożliwiła wejście niżów przynoszących ze sobą opady deszczu.

Trudna sytuacja w Holandii

W listopadzie spadły w Holandii około 4 litry deszczu na metr kwadratowy. Jest to zastraszająco mało, ponieważ norma dla tego miesiąca wynosi 90 litrów.

Spękana ziemia w Holandii (PAP/EPA)

Bułgarski Dunaj

Poziom wód w Dunaju na bułgarskim odcinku liczącym 470 kilometrów jest najniższy od 60 lat. Susza w tym kraju utrzymuje się od 6 miesięcy. Tegoroczne opady deszczu są o 30 proc. mniejsze niż przewiduje norma klimatyczna.

Żeglugę wstrzymano już we wrześniu. Na Dunaju utknęły wówczas 63 statki. W Widinie, najbardziej wysuniętym na zachód bułgarskim porcie dunajskim, poziom wody spadł do 130 centymetrów.

W listopadzie od wsi Somowit (zachód) do Silistra (wschód) było 14 miejsc, w których woda spadła poniżej krytycznego minimum (250 cm). Statki mogą przepływać te odcinki tylko przy minimalnym ładunku na pokładzie, a zatem transport towarów tą drogą był nieopłacalny.

Statki pływające po austriackim odcinku na poczatku grudnia były załadowane jedynie w 25 proc. Na odcinku rzeki w pobliżu serbskiego Apatina z kolei całkowicie wstrzymano ruch jednostek o dużym załadunku. Zostanie on wznowiony z chwilą, kiedy poziom wody w rzece podniesie się o co najmniej 50 cm.

Niestety - w ciągu najbliższych dni synoptycy nie przewidują w tym rejonie żadnych opadów deszczu. Meteorologowie ostrzegają, że zimą z powodu niskiego poziomu wód należy spodziewać się zamarznięcia rzeki.

Pożary w bułgarskich lasach

Pod koniec listopada w górzystych terenach w południowej oraz środkowej Bułgarii wybuchały pożary. Specjaliści za przyczynę uznają nietypowo wysokie temperatury i trwającą od wiosny suszę.

Ogień objął swoim zasięgiem lasy w trudno dostępnych rejonach. Często porastają tereny położone na wysokości ponad 1200 m n.p.m. W okolicy pasma górskiego Stara Płanina pożar zagroził mieszkańcom niewielkich miejscowości.

Za najgorszą uznaje się sytuację w północno-wschodniej Bułgarii.

Suchy Ren

Na Renie trwa trudna sytuacja. Poziom wody wynosił w połowie miesiące około 80 centymetrów. Tymczasem, aby swobodnie mogły pływać statki potrzeba było co najmniej metra. Dlatego też także i w Niemczech trzeba było zawiesić żeglugę rzeczną. To między innymi ta sytuacja przyczyniła się do wzrostu cen ropy w Europie. 7 listopada cena za baryłkę ropy wzrosło o 1 proc.

Na poczatku grudnia dalej wielu miejscach statki dalej nie mogą pływać z pełnym załadunkiem, co paraliżuje żeglugę śródlądową. Na niektórych punktach pomiarowych poziom rzeki osiągnął poziom najniższy od dwóch dekad.

Niski poziom Renu utrudnia żeglugę (PAP/EPA)
Niski poziom Renu utrudnia żeglugę (PAP/EPA)
Niski poziom Renu utrudnia żeglugę (PAP/EPA)

Wysokie temperatury w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy meteorolodzy do 12 listopada zanotowali, jak na tę porę roku, wyjątkowo wysokie temperatury. Normalnie w ciągu pierwszych 10 dni listopada termometry wskazują w Środkowej Anglii między 7 a 12 st. C. Tymczasem przez pierwsze dwa tygodnie średnia temperatura dla Wysp Brytyjskich wyniosła 9,4 st. C. Była więc wyższa o 3,5 st. C od wieloletniej średniej.

Do tej pory najcieplejszym listopadem w historii był ten z 1994 roku. Średnia temperatura wyniosła wówczas 8,8 st. C.

Wysokim temperaturą towarzyszą niskie sumy opadów. Do 19 listopada spadło na Wyspach 25,6 litra deszczu na metr kwadratowy, co stanowi jedną piątą średniej miesięcznej sumy opadów.

Takie warunki pogodowe przyczyniły się do wydania w czwartek 1 grudnia przez brytyjski rząd apelu skierowanego do przedsiębiorców zaopatrujących Anglików w wodę oraz ogółu obywateli o oszczędzanie i rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Sumy opadów od 1 do 15 października / Met Office

W Polsce od trzech miesięcy nie padało

Pogoda w lecie była mało wakacyjna. Padające na początku lipca ulewne deszcz zmniejszyły zagrożenie wystąpienia suszy w Polsce, jednak niedobór wody utrzymywał się na 18,3 proc. gruntów ornych powodując straty w plonach. Dotyczyło to między innymi zbóż, rzepaku, kukurydzy, tytoniu, warzyw gruntowych oraz drzew owocowych.

Od trzech miesięcy w Polsce praktycznie nie padało. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski. W 23 stacjach pomiarowych poziom wody jest najniższy od momentu, kiedy zaczęto go monitorować, czyli od 100 lat.

Początek grudnia i niski stan wód

W pierwszych dniach grudnia, jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stan wody w rzekach układa się w strefie wody niskiej i średniej.

Stan niski utrzymuje się na Wiśle, przede wszystkim na jej górnych dopływach oraz na dopływach środkowych i dolnych, a także lokalnie na Odrze i jej sudeckich dopływach, na Warcie i jej dopływach oraz na niektórych rzekach przymorza.

Wisła w Warszawie wysoka na 20 cm

W czwartek 1 grudnia średni poziom wody w Wiśle w Warszawie wynosił ok. 95 cm. Nie brakowało jednak miejsc, gdzie woda sięgała zaledwie 20 cm. Po tak płytkiej wodzie poruszać się mogą jedynie doświadczeni motorowodniacy i żeglarze, i to tylko na niewielkich łódkach.

Wysychająca rzeka nie tylko utrudnia pływanie po niej, lecz także odsłania to, co ma na swoim dnie. W Wiśle pełno jest pozostałości po dawnych mostach, a także budynkach.

Listopadowy brak normy

W listopadzie 2007 roku suma opadów w Warszawie wynosiła 31 litrów na metr kwadratowy, w Krakowie 90, a w Lublinie 40. W tym roku w Warszawie spadło około 2-4 mm deszczu. Norma dla tego miesiąca w stolicy wynosi 37 mm.

Na wschodzie kraju oraz w Małopolsce wysychają studnie. W Polsce są takie miejsca, gdzie w listopadzie nie spadła ani jedna kropla deszczu.

Niski poziom polskich rzek

Opadająca woda w rzekach odsłania połacie piachu. Jeśli w ciągu następnych kilku dni nie spadnie deszcz, to dorzecza Wisły i Bugu osiągną historyczne minima stanu wód.

Stan wody w Wiśle i w jej dorzeczach w górnych nurcie określa się mianem niskiego lub średniego. Podobnie wygląda sytuacja na środkowej Odrze oraz na niektórych rzekach Przymorza - Redze, Słupi, Łynie oraz Guberze.

Stan wód w rzekach (na podstawie IMGW)

Wody w Białym Dunajcu jest tak mało, że w nocy zamarza. W Polańczyku i w Solinie poziom wody spadł o kilka a może nawet kilkanaście metrów. Ucierpiało też między innymi Jezioro Solińskie. Jeśli poziom wody się nie podniesie, to przestanie funkcjonować tamtejsza elektrownia. 23 listopada w miejscowości Chrewt zanotowano w Bieszczadach najniższy od 8 lat stan wody. Wynosił on 412 m. Tymczasem minimalny poziom wody potrzebny do pracy znajdującej się tam elektrowni to 401 m.

Sucha ściółka, widmo złych plonów

Brak opadów wpływa na wilgotność ściółki w lasach, gdzie istnieje wysokie zagrożenie pożarowe. Stan wielu rzek jest najniższy od lat. Na deszcz najbardziej czekają rolnicy. Bez odpowiedniego nawodnienia nie mają co liczyć na dobre plony. Poranne przymrozki dodatkowo wysuszają glebę. Brak deszczu lub śniegu będzie miał negatywny wpływ na uprawy, za które w przyszłym roku przyjdzie nam więcej zapłacić.

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 19.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Kłębią się ciemne chmury, grzmi

Gdzie jest burza? Kłębią się ciemne chmury, grzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy meteorologiczne. W dużej części kraju sobota zapowiada się deszczowo i burzowo. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Intensywne opady deszczu. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia IMGW

Intensywne opady deszczu. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

Pogoda na dziś. Sobota 19.07 w prawie całym kraju zapowiada się pochmurno, lokalnie nawet deszczowo. Pod koniec dnia niewykluczone będą burze. Na termometrach zobaczymy od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 19.07. W części kraju ulewy, gdzie indziej 27 stopni

Pogoda na dziś - sobota, 19.07. W części kraju ulewy, gdzie indziej 27 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Ulewne deszcze spowodowały gwałtowne powodzie i paraliż komunikacyjny w północnych Indiach. Woda wtargnęła do dwóch szpitali w mieście Ajmer oraz zalała ulice i targowiska, utrudniając dostęp do placówek ochrony zdrowia i przemieszczanie się mieszkańców.

Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"

Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"

Źródło:
Reuters

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

Koreę Południową trzeci dzień z rzędu zalewa deszcz. W wyniku powodzi zginęły co najmniej cztery osoby. Jedna z nich zginęła, kiedy na jej samochód spadł fragment budowli.

Fragment muru spadł na kierowcę. Powódź zbiera śmiertelne żniwo

Fragment muru spadł na kierowcę. Powódź zbiera śmiertelne żniwo

Źródło:
Reuters

W południowych i środkowych częściach USA mają pojawić się ulewy. Prognozowane sumy opadów są tak duże, że grożą całkowitym nasyceniem gleby i powodziami błyskawicznymi. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza stanów nad Zatoką Meksykańską.

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czwartek to kolejny burzowy dzień. Na Górnym Śląsku pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Ponadto na terenie województwa doszło do obfitych opadów deszczu, w wyniku których została zablokowana droga ekspresowa.

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, TVN24

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com

Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy zachodnich regionów Korei Południowej zmagają się z skutkami powodzi wywołanej przez ekstremalne opady deszczu. Według najnowszych informacji zginęły co najmniej trzy osoby, a ponad tysiąc zostało ewakuowanych. W niektórych miejscach padły historyczne rekordy.

Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby

Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
Reuters, Channel News Asia

Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Źródło:
PAP, ABC News, CNN

Amerykańscy policjanci otrzymali nietypowe wezwanie - zostali poproszeni o pomoc w złapaniu owcy. Funkcjonariusze udali się w pogoń za zwierzęciem, a po drodze znaleźli nawet jego właściciela.

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Źródło:
CNN, CBS News

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror