Para wodna znajdująca się w stratosferze przyczynia się do wzrostu temperatur - dowodzą nowe badania prowadzone na Texas A&M University. Według uczonych czym wyższa temperatura, tym więcej wody w stratosferze, a to z kolei prowadzi do tego, że na Ziemi robi się jeszcze cieplej.
Naukowcy od dawna mówią o globalnym ociepleniu. O tym, że istnieje wiele gazów, które powodują wzrost temperatury na Ziemi. Przykładem takiego gazu jest dwutlenek węgla.
Woda ociepli nam klimat
Eksperci zauważyli, że czym więcej jest dwutlenku węgla w atmosferze naszej planety, tym szybciej wzrasta temperatura na Błękitnej Planecie, a to z kolei prowadzi do zwiększenia wilgotności w stratosferze. Para wodna, która znajduje się w stratosferze to także gaz cieplarniany, który wzmaga ocieplenie. Zasada działania tego zjawiska określana jest przez naukowców jako sprzężenie zwrotne - jedno działanie prowadzi do kolejnego, a w efekcie tego wzmaga się cały proces. W tym przypadku skutki są katastrofalne - klimat się ociepla.
Ważny proces
- Odkryliśmy, że te sprzężenia zwrotne są odpowiedzialne za 5-10 proc. ocieplenia naszego klimatu spowodowanego przez dwutlenek węgla. Nie byliśmy tym zaskoczeni. Zdziwiło nas tylko, jak ważny jest ten proces dla całego naszego klimatu - powiedział prof. Andrew Dessler, który uczestniczył w badaniach.
Nieodpowiednie modele
Uczeni twierdzą, że tylko niektóre z modeli atmosferycznych uwzględniają ten proces i tłumaczą, że nie jest możliwe prognozowanie atmosfery, jeśli nie weźmie się pod uwagę jak największej liczby zjawisk odpowiedzialnych za zmiany. Według naukowców lepsze zrozumienie zachowania pary wodnej w stratosferze pomoże w przyszłości wyjaśnić zachowanie klimatu. Wyniki badania opublikowane zostały w "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Autor: kt/map / Źródło: phys.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock