Sposoby na długie życie. Naprawdę działają

[object Object]
Aktywny ranking. Najlepsze diety TVN Meteo Active
wideo 2/19

Co zrobić, aby żyć dłużej? Na pewno jeść zdrowo i regularnie ćwiczyć na świeżym powietrzu. Ale czy to na pewno wszystko, co możemy w tej sprawie zrobić? Naukowcy mają na to odpowiedź.

Nasi znajomi, lekarze, a nawet rodzice ciągle wmawiają nam, żeby zdrowo jeść, regularnie ćwiczyć i nie palić. Robią to tak często, że w pewnym momencie te słowa mogą dla nas po prostu stracić swoje znaczenie.

Trudno w praktyce stosować się do wszystkich tych "złotych porad", a już najtrudniej jest robić to regularnie... A co, jeśli udałoby się naukowo udowodnić, że tego typu praktyki działają i naprawdę wpływają korzystnie na nasz organizm? I mają rzeczywiste przełożenie na wydłużenie naszego życia? Właśnie komuś się to udało.

Pięć sposobów na dłuższe życie

Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w prestiżowym periodyku "Circulation". Przebadali pięć zwyczajów zdrowotnych, które mogłyby wydłużyć nasze życie. Sprawdzili, jak umiarkowane picie alkoholu, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, stosowanie bogatej diety, niepalenie papierosów oraz aktywność fizyczna mogą wpłynąć na to, żeby żyć dłużej po pięćdziesiątce.

Dzięki badaniom udało się udowodnić, że kobiety, które stosowały się do tych pięciu praktyk żyły 14 lat dłużej niż te, które postanowiły ich nie stosować. Podobnie było z mężczyznami, ich wiek wydłużył się o 12 lat.

Odpowiednia masa ciała

Badacze skupili się na wskaźniku masy ciała (ang. BMI). Jak go obliczyć? Wystarczy podzielić naszą masę ciała (podaną w kilogramach) przez wartość naszego wzrostu (w metrach) podniesioną do kwadratu. Otrzymany wynik pozwala ocenić, czy mamy do czynienia z nadwagą, czy z niedowagą.

To, do czego doszli naukowcy na podstawie tego wskaźnika, nie było jednak zaskakujące i potwierdzało już wcześniejsze ustalenia. Osoby, u których utrzymywał się on na poziomie pomiędzy 18,5 a 22,9, miały większe szanse, aby żyć dłużej niż te ze współczynnikiem spoza tego zakresu.

Ma to swoje odzwierciedlenie w tym, co wiedzieliśmy do tej pory, i niejako zostało już potwierdzone. Dodatkowa ilość tkanki tłuszczowej wpływa negatywnie na funkcjonowanie narządów ludzkiego organizmu, zwiększając ryzyko cukrzycy typu drugiego oraz stwarza utrudnienia dla naszego układu krążenia, co może prowadzić do nadciśnienia.

Warto schudnąć nawet kilka kilogramów

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że nawet mała utrata wagi jest korzystna dla naszego zdrowia. Według wyników badań, spadek masy ciała już nawet od 5 do 10 procent może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Trzeba też uważać, aby utrzymywać swoją wagę na bezpiecznym poziomie. Dlatego tak ważna przy próbach zrzucenia dużej liczby kilogramów jest współpraca z lekarzem.

Uważaj z alkoholem

Jak ustalili naukowcy, osoby, które utrzymywały konsumpcję alkoholu na umiarkowanym poziomie, miały większe szanse, aby żyć dłużej niż te, które nadużywały picia wysokoprocentowych napojów. Jako odpowiednią naukowcy uznali dzienną dawkę odpowiednio: 15 gramów alkoholu dla kobiet i 30 gramów dla mężczyzn. Badacze są zgodni - nadużywanie alkoholu może być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Dbaj o dietę

Na dobrą kondycję naszego zdrowia wpływa także to, co jemy. W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców trudno było wskazać, jaka dieta najlepiej wpływa na nasz organizm. Jako najbardziej korzystną uważa się jednak tę śródziemnomorską.

Ta trudność spowodowana jest przede wszystkim wpływem innych czynników na nasze zdrowie, takich jak podatność na stres, aktywność fizyczna czy warunki środowiskowe. Najważniejsze jest jednak, aby jeść dużo produktów nieprzetworzonych i pieczywo z pełnego przemiału.

Rzuć palenie...

Twarde dowody wskazują jednoznacznie, że palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko nowotworu płuc, a także innych chorób płuc i serca. To kolejny powód, aby rzucić palenie, nawet jeśli korzystamy z e-papierosów. To po prostu nam szkodzi.

... i wyjdź na spacer!

Według naukowców, osoby które poświęcały przynajmniej 30 minut dziennie na aktywność fizyczną (w tym nawet na szybki marsz), były w grupie najniższego ryzyka zagrożonych rozwinięciem wielu chorób. Codzienne ćwiczenia fizyczne zwiększają metabolizm oraz przyczyniają się do utraty wagi oraz jej ustabilizowania. To zwiększa szansę na dłuższe życie.

Będą kolejne badania

Z badań wynika, że ludzie, którzy stosowali się do jak największej liczby powyższych pięciu reguł zdrowego stylu życia, mieli większą szansę na dłuższe życie po osiągnięciu wieku 50 lat.

Naukowcy podkreślają jednak, że obecne badania przeprowadzone zostały na poziomie całej populacji. Aby lepiej zrozumieć ten problem, chcą zbadać mniejsze grupy ludzi, u których występują konkretne schorzenia, takie jak choroby układu krążenia lub wykryty wcześniej nowotwór. To pozwoli jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co powinniśmy robić, aby żyć dłużej.

Autor: dd/rp / Źródło: Popular Science/CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alert RCB w związku z prognozowanymi na dziś burzami został wysłany do odbiorców w 11 województwach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że może dochodzić do podtopień i przerw w dostawie prądu.

Alert RCB dla większości województw. "Możliwe przerwy  w dostawie prądu"

Alert RCB dla większości województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Niebezpiecznie będzie w środę na terenie 11 województw. Prognozowane są intensywne opady deszczu i wiatr rozpędzający się w porywach nawet do 90 kilometrów na godzinę.

"Bardzo silne opady", wiatr do 90 km/h. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

"Bardzo silne opady", wiatr do 90 km/h. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

W środę burze z obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem będą pojawiać się we wschodniej połowie Polski. Mieszkańcy pozostałych regionów mogą spodziewać się słońca przez cały dzień. Na termometrach zobaczymy od 21 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 29.05. Burzowy front w połowie kraju

Pogoda na dziś - środa 29.05. Burzowy front w połowie kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Nie odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych - każdego dnia spodziewane są burze z obfitymi opadami deszczu. Temperatura sięgnie miejscami 27 stopni Celsjusza w cieniu. Sprawdź najnowszą prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Niebezpieczna aura nie odpuści

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Niebezpieczna aura nie odpuści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Na skutek ulewnych opadów deszczu zalane zostały niektóre drogi. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Fiński Instytut Meteorologiczny wydał pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed upałami. W ostatnie dni maja temperatura może lokalnie przekroczyć 30 stopni, a nawet pobić dotychczasowe rekordy. Meteorolodzy podkreślili, że upałom niestety nie towarzyszą wyczekiwane opady deszczu.

W weekend Finów czekają tropikalne noce

W weekend Finów czekają tropikalne noce

Źródło:
YLE, FMI, ess.fi

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl