Co zrobić, aby żyć dłużej? Na pewno jeść zdrowo i regularnie ćwiczyć na świeżym powietrzu. Ale czy to na pewno wszystko, co możemy w tej sprawie zrobić? Naukowcy mają na to odpowiedź.
Nasi znajomi, lekarze, a nawet rodzice ciągle wmawiają nam, żeby zdrowo jeść, regularnie ćwiczyć i nie palić. Robią to tak często, że w pewnym momencie te słowa mogą dla nas po prostu stracić swoje znaczenie.
Trudno w praktyce stosować się do wszystkich tych "złotych porad", a już najtrudniej jest robić to regularnie... A co, jeśli udałoby się naukowo udowodnić, że tego typu praktyki działają i naprawdę wpływają korzystnie na nasz organizm? I mają rzeczywiste przełożenie na wydłużenie naszego życia? Właśnie komuś się to udało.
Pięć sposobów na dłuższe życie
Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w prestiżowym periodyku "Circulation". Przebadali pięć zwyczajów zdrowotnych, które mogłyby wydłużyć nasze życie. Sprawdzili, jak umiarkowane picie alkoholu, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, stosowanie bogatej diety, niepalenie papierosów oraz aktywność fizyczna mogą wpłynąć na to, żeby żyć dłużej po pięćdziesiątce.
Dzięki badaniom udało się udowodnić, że kobiety, które stosowały się do tych pięciu praktyk żyły 14 lat dłużej niż te, które postanowiły ich nie stosować. Podobnie było z mężczyznami, ich wiek wydłużył się o 12 lat.
Odpowiednia masa ciała
Badacze skupili się na wskaźniku masy ciała (ang. BMI). Jak go obliczyć? Wystarczy podzielić naszą masę ciała (podaną w kilogramach) przez wartość naszego wzrostu (w metrach) podniesioną do kwadratu. Otrzymany wynik pozwala ocenić, czy mamy do czynienia z nadwagą, czy z niedowagą.
To, do czego doszli naukowcy na podstawie tego wskaźnika, nie było jednak zaskakujące i potwierdzało już wcześniejsze ustalenia. Osoby, u których utrzymywał się on na poziomie pomiędzy 18,5 a 22,9, miały większe szanse, aby żyć dłużej niż te ze współczynnikiem spoza tego zakresu.
Ma to swoje odzwierciedlenie w tym, co wiedzieliśmy do tej pory, i niejako zostało już potwierdzone. Dodatkowa ilość tkanki tłuszczowej wpływa negatywnie na funkcjonowanie narządów ludzkiego organizmu, zwiększając ryzyko cukrzycy typu drugiego oraz stwarza utrudnienia dla naszego układu krążenia, co może prowadzić do nadciśnienia.
Warto schudnąć nawet kilka kilogramów
Bardzo dobrą wiadomością jest to, że nawet mała utrata wagi jest korzystna dla naszego zdrowia. Według wyników badań, spadek masy ciała już nawet od 5 do 10 procent może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Trzeba też uważać, aby utrzymywać swoją wagę na bezpiecznym poziomie. Dlatego tak ważna przy próbach zrzucenia dużej liczby kilogramów jest współpraca z lekarzem.
Uważaj z alkoholem
Jak ustalili naukowcy, osoby, które utrzymywały konsumpcję alkoholu na umiarkowanym poziomie, miały większe szanse, aby żyć dłużej niż te, które nadużywały picia wysokoprocentowych napojów. Jako odpowiednią naukowcy uznali dzienną dawkę odpowiednio: 15 gramów alkoholu dla kobiet i 30 gramów dla mężczyzn. Badacze są zgodni - nadużywanie alkoholu może być szkodliwe dla naszego zdrowia.
Dbaj o dietę
Na dobrą kondycję naszego zdrowia wpływa także to, co jemy. W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców trudno było wskazać, jaka dieta najlepiej wpływa na nasz organizm. Jako najbardziej korzystną uważa się jednak tę śródziemnomorską.
Ta trudność spowodowana jest przede wszystkim wpływem innych czynników na nasze zdrowie, takich jak podatność na stres, aktywność fizyczna czy warunki środowiskowe. Najważniejsze jest jednak, aby jeść dużo produktów nieprzetworzonych i pieczywo z pełnego przemiału.
Rzuć palenie...
Twarde dowody wskazują jednoznacznie, że palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko nowotworu płuc, a także innych chorób płuc i serca. To kolejny powód, aby rzucić palenie, nawet jeśli korzystamy z e-papierosów. To po prostu nam szkodzi.
... i wyjdź na spacer!
Według naukowców, osoby które poświęcały przynajmniej 30 minut dziennie na aktywność fizyczną (w tym nawet na szybki marsz), były w grupie najniższego ryzyka zagrożonych rozwinięciem wielu chorób. Codzienne ćwiczenia fizyczne zwiększają metabolizm oraz przyczyniają się do utraty wagi oraz jej ustabilizowania. To zwiększa szansę na dłuższe życie.
Będą kolejne badania
Z badań wynika, że ludzie, którzy stosowali się do jak największej liczby powyższych pięciu reguł zdrowego stylu życia, mieli większą szansę na dłuższe życie po osiągnięciu wieku 50 lat.
Naukowcy podkreślają jednak, że obecne badania przeprowadzone zostały na poziomie całej populacji. Aby lepiej zrozumieć ten problem, chcą zbadać mniejsze grupy ludzi, u których występują konkretne schorzenia, takie jak choroby układu krążenia lub wykryty wcześniej nowotwór. To pozwoli jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co powinniśmy robić, aby żyć dłużej.
Autor: dd/rp / Źródło: Popular Science/CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock