To spotkanie mogło skończyć się tragicznie. Mieszkanka południowej Afryki znalazła w swojej szafie czarną mambę, silnie jadowitego węża, który dla człowieka jest ogromnym zagrożeniem.
Specjalista od łapania węży w południowej Afryce prawie został ugryziony przez jednego z najbardziej jadowitych węży na świecie. Mamba czarna schowała się w szafie w domu, niedaleko Durbanu w Republice Południowej Afryki.
Nick Evans otrzymał telefon od starszej kobiety, która zaalarmowała, że w jej sypialni znajduje się 4-metrowa mamba czarna. Okazało się, że w okolicy, gdzie mieszka ta kobieta, mieszka również 91-letni dziadek Evansa. Mężczyzna zabrał go ze sobą, by był on świadkiem złapania węża.
- Jest on jedynym członkiem rodziny, który faktycznie mógł zobaczyć, jak pracuję z czarnymi mambami - powiedział Evans.
W domu ostrożnie wszedł do sypialni, gdzie kobieta znalazła węża. Otworzył szafę i zobaczył fragment gada na pudle.
Chwila strachu
- Włożyłem głowę głębiej, kiedy nagle naszło mnie złe przeczucie. Kątem oka zauważyłem jego głowę wysuwającą się z ubrań w pobliżu mojej głowy - powiedział mężczyzna. - Na początku zastygłem w bezruchu. Wycofywałem się bardzo powoli - relacjonował Evans.
Mężczyzna siedział w sypialni 15 minut obserwując, jak mamba porusza się w szafie.
- W końcu zobaczyłem, że wąż jest poruszony, wiedział, że jest w pułapce. To był idealny moment na złapanie go. Próbował wejść do pudełka, żeby się ukryć - tłumaczył mężczyzna.
Evans użył szczypców, aby złapać węża pewnie, ale delikatnie, niedaleko głowy.
Gad próbował się uwolnić. Gdy Evans trzymał go bezpiecznie w szczypcach, złapał go ręką przy głowie i pokazał dziadkowi i właścicielce domu.
Ważny moment
- To był bardzo, bardzo ważny moment dla mnie, złapanie tej mamby w towarzystwie mojego dziadka - powiedział Evans. - On był tym podekscytowany - dodał.
Czarne mamby są bardzo agresywne podczas konfrontacji, a zaatakowane mogą skakać nawet na kilka metrów. Ofiary zazwyczaj umierają w ciągu kilku godzin po ugryzieniu.
Kwiecień i maj to okres ich rozmnażania, więc częściej niż zwykle spotykają ludzi.
Film dokumentujący pierwsze sekundy życia węża z gatunku Pseudechis australis urodzonego w Australian Reptile Park opublikował główny opiekun zwierząt, Billy Collett:
Autor: AP/aw / Źródło: telegraph.co.uk, facebook.com
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com