W najnowszych smartfonach zainstalowano specjalny obiektyw kamery, dzięki któremu można nagrać spermę i wysłać krótki film do analizy lekarzowi. Zaoszczędzi to wstydu i krępującej sytuacji, które często towarzyszą wizycie w klinice.
Obiektyw kamery został skonstruowany przez naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago i jest cieńszy niż jeden milimetr. Kamera powiększa obraz rzeczywisty 555 razy, co pozwala nagrać pojedyncze plemniki.
Lekarz, oglądając film, może zauważyć potencjalne problemy z płodnością, takie jak np. mała liczba plemników lub ich powolność. Takie problemy mogłyby pozostać niewykryte, przez niechęć do badań lub brak odpowiedniej opieki zdrowotnej.
Pomysł i realizacja
- Każdy posiada teraz smartfona, a one mają dobre kamery - powiedział Yoshitomo Kobori, autor pomysłu. - Pomyślałem, że obiektyw kamery może pomóc w wykrywaniu problemów z męską bezpłodnością - dodał.
Kobori pochodzi ze szpitala Uniwersytetu Medycznego Dokkyo Koshigaya w Japonii i jest na dwuletnim stypendium na Uniwersytecie w Chicago. Skonstruował obiektyw w ciągu kilku miesięcy, który współpracując ze smartfonem ze specjalną aplikacją, może dokonać nagrania do diagnozy.
Jak to zrobić?
Urządzenie nagrywa małą ilość nasienia, która musi zostać umieszczona na plastikowej płytce pięć minut po wytrysku. Wystarczy film trwający tylko trzy sekundy, aby zbadać liczbę plemników i ich ruchliwość. Jednak nie jest to wystarczające badanie, by oszacować, czy można tą spermą zapłodnić jajeczko. Taki film pozwala zbadać tylko podstawowe czynniki powodujące bezpłodność.
A inne choroby?
Telefony komórkowe mogą pomóc nie tylko w diagnozie bezpłodności, ale także w diagnozie chorób oczu, HIV czy kiły.
Kobori jest szczególnie zainteresowany walką z bezpłodnością w Japonii. Japończycy uważają badania nasienia za wstydliwe, kłopotliwe, a nawet za hańbę.
Obiecujący jest fakt, że w testach na 50 próbek, kamera osiąga prawie takie same wyniki jak oprogramowanie stosowane obecnie w klinikach, więc badania mogą być realną alternatywą dla wizyt w klinice. Jest to szczególnie ważne na obszarach, gdzie dostęp do specjalistycznych placówek jest utrudniony.
Jeśli można już zbadać nasienie, zobacz, jak podkręcić swoje libido:
Autor: AP/jap / Źródło: sciencealert.com