Jeden z mieszkańców brytyjskiego ogrodu zoologicznego ZSL Whipsnade potrzebował nietypowej interwencji. Lucha, 33-letnia słonica indyjska, nie chciała jeść. Pracownicy zoo po wnikliwych badaniach odkryli, co powstrzymuje zwierzę od przyjmowania pokarmu.
Okazało się, że jeden z zębów słonia zaczął się ruszać i wdała się infekcja. Weterynarze postanowili zasięgnąć rady i bardzo szybko skontaktowali się ze specjalistą do spraw stomatologii weterynaryjnej. Chirurg Peter Kertesz zbadał chory trzonowiec zwierzęcia. Dzięki regularnym ćwiczeniom, Lucha bez wahania otwierała pysk, dzięki czemu łatwo można było ocenić stan jej uzębienia.
Nieustraszona Lucha
- Większość ludzi obawia się wizyty u lekarza, ale dla słonicy Luchy było to relaksujące przeżycie. A wszystko dzięki regularnym treningom i jej bliskim relacjom z opiekunami - tłumaczy Nic Masters ze stowarzyszenia Zoological Society of London.
Okazało się, że ząb trzeba będzie usunąć.
- Kiedy zwierzę poddaje się narkozie, nigdy nie wiadomo, na którą stronę się położy, ale dzięki treningom Lucha położyła się na prawym boku, dzięki czemu mogliśmy bardzo łatwo dostać się do jej dziąseł i sprawnie usunąć ząb, by jak najszybciej postawić ją na nogi - mówi Masters.
Na szczęście po zabiegu słonica bardzo szybko doszła do siebie i wróciła do zdrowia. Zaczęła normalnie jeść i przybierać na wadze.
Lucha, żyjąca wraz ze stadem 10 słoni indyjskich w ogrodzie zoologicznym ZSL Whipsnade, jest objęta Europejskim Programem Ochrony Zwierząt EEP (ang. European Endangered Species Programme). Słonie indyjskie są wpisane do czerwonej księgi gatunków zagrożonych jako zwierzęta zagrożone wyginięciem. Stowarzyszenie ZSL działa na rzecz słoni także w miejscu, z którego pochodzą, m.in. w Tajlandii w ośrodku Salakpra Wildlife Sanctuary.
Autor: zupi/map / Źródło: zsl.org
Źródło zdjęcia głównego: ZSL - Zoological Society of London