Potwierdzono, że pierwszy ekwadorski satelita, pracujący na orbicie zaledwie od miesiąca, zderzył się z niespalonymi resztkami radzieckiej rakiety. Tę informację podała Ekwadorska Cywilna Agencja Kosmiczna (EXA).
EXA podała w czwartek 23 maja, że istnieje ryzyko, iż pierwszy satelita wysłany przez Ekwador w Kosmos w ciągu najbliższych godzin zderzy się z pozostałościami rosysjkiej rakiety. I tak też się stało, o czym EXA poinformowała na swojej stronie internetowej.
Potwierdzono też informacje, jakie w czwartek podawali cytowani przez BBC News eksperci. Twierdzili oni, że Pegasus (jego oficjalna nazwa brzmi NEE-01 Pegaso) zderzył się z pozostałościami po radzieckiej rakiecie, ale nadal pozostaje na orbicie.
Wcześniej Centrum Operacji Kosmicznych z siedzibą w USA, które monitoruje wszystkie obiekty poruszające się po orbicie, przekazało BBC News, że nie doszło do bezpośredniego zderzenia, ale z danych wynika, że "miała miejsce boczna kolizja" z pozostałościami sowieckiej rakiety.
Nadal niewiadomo jednak w jakim stopniu satelita ucierpiał.
"Wciąż jest na orbicie, mamy nadzieję"
Szef EXA Ronnie Nader napisał w czwartek na twitterze: "Ekwador nadal ma swojego satelitę, ludzie wciąż mają Pegasusa". "Pegasus mógł zostać uszkodzony lub wprowadzony w niekontrolowany ruch obrotowy, ale wciąż jest na orbicie, mamy nadzieję" - dodał.
Wcześniej informował, że co najmniej 48 godz. może zabrać agencji ustalenie możliwych zniszczeń.
Obraz Ziemi na żywo z Kosmosu
Mierzący 10x10x75 cm satelita przebywa na orbicie od końca kwietnia tego roku. Jego zadaniem jest przekazywanie na żywo obrazu Ziemi z Kosmosu. Niedawno wysłał pierwszy tego typu przekaz.
W środę Centrum Operacji Kosmicznych poinformowało EXA o możliwości zaistnienia kolizji pomiędzy Pegasusem i niespalonymi pozostałościami radzieckiego tankowca. Rakieta S14 została wystrzelona w kosmos w czerwcu 1985 roku.
Do zderzenia miało dojść nad Oceanem Indyjskim, ok. 1500 km na wschód od Madagaskaru.
Nader poinformował, że Pegasus jest ubezpieczony.
Ekwador planuje wysłać w przestrzeń kosmiczną kolejnego satelitę Kryasor. Ma dojść do tego już w sierpniu tego roku.
Autor: map,pk/mj,rs / Źródło: phys.org, BBC News, TheStar.com.my, Polish.ruvr.ru