Samotność jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia - zarówno tego psychicznego, jak i fizycznego. Uważa się, że jej wpływ na organizm jest równoznaczny z wypaleniem kilkunastu papierosów w ciągu jednego dnia.
Zagadnienie skutków samotności zostało poruszone w Wielkiej Brytanii po utworzeniu przez nieżyjącą już posłankę Jo Cox specjalnej komisji. Wezwała rząd do podjęcia działań mających na celu rozpoznanie tego problemu. Komisja opublikowała raport, według którego w samej Wielkiej Brytanii dziewięć milionów ludzi cierpiało z powodu poczucia samotności.
Demencja i samobójstwa
Nie jest zaskoczeniem, że pozostawanie odciętym od świata czyni człowieka bardziej podatnym na depresję. Może również stanowić złą wróżbę - zwiększone prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa. Ludzie, którzy są samotni, są o 64 procent bardziej podatni na demencję. Istnieje również większe ryzyko pogorszenia się u nich funkcji poznawczych.
Samotność wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, lecz także fizyczne. Odkryto, że zwiększa ona ryzyko przedwczesnej śmierci o 26 procent. Wzrasta także groźba wystąpienia nadciśnienia czy otyłości. Wykazano również, że brak więzi społecznych równoważy się z wypaleniem 15 papierosów dziennie.
Groźna jak poważna przewlekła choroba
Kilka miesięcy temu lekarze rodzinni z The Royal College of General Practitioners przestrzegali, że poczucie samotności może być tak złe dla zdrowia jak poważna przewlekła choroba - np. cukrzyca. Wśród odizolowanych od społeczeństwa pacjentów występuje większa szansa odwiedzin u lekarza, choćby tylko po to, by mieć jakikolwiek kontakt z człowiekiem.
"Zwalczanie samotności jest problemem wielu pokoleń, wyzwaniem, któremu może sprostać tylko skoordynowane działanie wszystkich - rządów, pracowników, firm, organizacji społecznych, rodzin. I społeczności, i indywidualne osoby mają tu do odegrania pewną rolę" czytamy w raporcie. "Działając razem możemy coś zmienić".
Twórcy raportu mieli na celu również zachęcenie potencjalnych wolontariuszy do pomocy w zmniejszeniu odizolowania ludzi we wszystkich grupach społeczeństwa.
Autor: ao/map / Źródło: iflscience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock